Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Przyszłość RKS Garbarnia i Cafe Zakopianka, trudne warunki lokalowe i termin konsultacji społecznych

O plany budowy inwestora i RKS Garbarnia, ponowne otwarcie Cafe Zakopianka i przedłużenie konsultacji społecznych dot. Planu Ogólnego dla miasta Krakowa pyta w swoich interpelacjach Łukasz Maślona. Łukasz Sęk interpeluje w sprawie przeprowadzenia prac w Parku Czyżyny oraz trudnych warunków mieszkaniowych w jednym z lokali socjalnych.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Radny Łukasz Sęk złożył interpelację do Prezydenta Miasta Krakowa w sprawie Parku Czyżyny, zlokalizowanego przy ul. Stella-Sawickiego. - Miejsce to, którego powstanie zainicjowano w ramach budżetu obywatelskiego, cieszy się bardzo dużą popularnością wśród okolicznych mieszkańców. Zostało także dobrze urządzone. Niestety, z czasem wymaga napraw i modernizacji – pisze radny Sęk dodając, że od dłuższego czasu na zamalowanie oczekują wulgarne napisy, a ubytek w nawierzchni na uzupełnienie. Do naprawy są także niektóre elementy małej architektury. Radny prosi o podjęcie działań w celu szybkiej naprawy usterek, tak żeby Park Czyżyny z powrotem odzyskał blask. Do interpelacji została dołączona dokumentacja fotograficzna.

W kolejnej interpelacji radny Łukasz Sęk zwraca się do Prezydenta Miasta Krakowa w sprawie problemów mieszkaniowych jednej z mieszkanek os. Na Wzgórzach. Lokal przez nią użytkowany jest lokalem w budynku socjalnym. Jest on w bardzo złym stanie, notorycznie zaśmiecany i niszczony przez innych lokatorów. Mieszkanka zmaga się z poważnymi chorobami, mimo tego stara się zachowywać czystość w swoim pomieszczeniu i normalnie funkcjonować, chociaż w jej sytuacji zdrowotnej i okolicznościach sąsiedzkich nie jest to łatwe. Jej dalsze funkcjonowanie w tym mieszkaniu, przy pogarszającym się zdrowiu, będzie niezwykle trudne, wręcz niemożliwe. – Ta pani wielokrotnie starała się o przeniesienie do innego lokalu. Z jej informacji wynikało, że w zeszłym roku dostała nawet wstępnie informację, że jest taka możliwość, ale do dzisiaj nie ma pozytywnej decyzji – pisze radny Sęk i dodaje, że mieszkanka zdaje sobie sprawę ze swojego starego zadłużenia z użytkowania mieszkania komunalnego i chciałaby je spłacać w miarę możliwości, chociaż jej jedyny dochód jest bardzo mały. Łukasz Sęk prosi o informację czy w ww. sytuacji istnieje sposób, a jeśli tak to jaki, starania się skutecznie o inny lokal gminny, gwarantujący trochę lepsze warunki zamieszkania.

Łukasz Maślona, w związku z intensywnymi działaniami inwestora i RKS Garbarnia, zmierzającymi do zabudowy mieszkaniowej działek nr 370/10, 370/11, 370/12, będących w użytkowaniu wieczystym Klubu, które równocześnie są przedmiotem sporu sądowego pomiędzy Gminą Miejską Kraków a RKS Garbarnia, interpeluje do Prezydenta Miasta Krakowa o odpowiedź na zagadnienia, które podnoszą mieszkańcy. Radny prosi o podanie treści umowy zawartej w latach 70-tych pomiędzy Krakowem, a RKS Garbarnia, w wyniku której w zamian za działki położone w okolicy obecnego hotelu Forum, Klub otrzymał działki położone pomiędzy ulicami Rydlówka i Konopnickiej, nad rzeką Wilgą. - Proszę o podanie numerów ewidencyjnych, powierzchni oraz formy własności działek, których dotyczyła zamiana. Czy ww. umowa obejmowała swą treścią odbudowę utraconego w latach 70-tych przez Klub Garbarnia stadionu lub inne zobowiązania wobec Klubu? – pyta Łukasz Maślona. Radny pyta również, czy Miasto finansowało w jakikolwiek sposób budowę stadionu RKS Garbarnia, oddanego do użytkowania w roku 1990. Kolejna prośba dotyczy odpowiedzi na pytanie, jakie warunki formalno-prawne musiałby spełnić RKS Garbarnia, aby móc otrzymywać pomoc finansową lub inną z budżetu miasta i czy obecnie jest możliwe udzielenie Klubowi takiej pomocy. - Czy w przeszłości Klub otrzymywał od Miasta jakąś formę finansowania lub pomoc rzeczową, a jeśli tak, to proszę o podanie jaką i kiedy – pisze radny i dodatkowo pyta, czy po roku 1990, RKS Garbarnia zwracała się o pomoc do Miasta, jeśli tak to jaką. Radny Maślona pyta również, czy Miasto zawierało z RKS Garbarnia jakiekolwiek umowy, porozumienia dotyczące umożliwienie inwestycji mieszkaniowej na ww. działkach. Interesuje go również informacja, czy jest możliwe zawarcie przez GMK z RKS Garbarnia porozumienia dotyczącego przekazania przez Klub ww. działek na rzecz GMK, zabudowa tych działek obiektami sportowymi (basen, lodowisko, siłownia lub innymi, zgodnymi z MPZP obszaru „Rydlówka”) przez GMK i przekazanie RKS Garbarnia, jako operatorowi tych obiektów, tak by Klub mógł finansować się z działalności prowadzonej na tych obiektach i aby służyły one mieszkańcom. - Czy jest możliwe zawarcie przez GMK z RKS Garbarnia porozumienia dotyczącego przekazania przez Klub terenów przeznaczonych pod budowę nowej trybuny na rzecz GMK i budowa tej trybuny przez GMK? – pyta radny. Ostatnie zagadnienia poruszane w interpelacji przez radnego Łukasza Maślonę dotyczą pytań, czy koncepcja ścieżki rowerowej, przedstawiona przez RKS Garbarnia i pozytywnie zaopiniowana przez ZZM została poddana audytowi rowerowemu, jako część planowanej głównej trasy rowerowej północ/południe i czy jest możliwe wybudowanie ścieżki rowerowej na wschodnim wale Wilgi bez udziału RKS Garbarnia (wywłaszczenie gruntów pod ścieżkę rowerową).

W kolejnej interpelacji Łukasz Maślona nawiązuje do rozpoczęcia prac nad Planem Ogólnym dla miasta Krakowa. - Plan Ogólny to główny dokument planistyczny miasta, a w myśl nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma on, w przeciwieństwie do obowiązującego obecnie studium, być aktem prawa miejscowego. Zatem będzie miał on niebagatelne znaczenie w przypadku tworzenia nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, jak i wydawania warunków zabudowy – pisze radny Maślona i dodaje, że mając na uwadze rangę dokumentu uważa, iż należy rozpoczęty przez Urząd Miasta Krakowa proces konsultacji społecznych, w którym mieszkańcy mogą składać wnioski do sporządzenia planu ogólnego, wydłużyć przynajmniej do końca czerwca 2024 r. Pozwoli to również nowym władzom samorządowym wziąć udział w procesie konsultacyjnym poprzez organizację spotkań z mieszkańcami. - Zwracam także uwagę na fakt, iż niefortunnym jest rozpoczęcie konsultacji społecznych w trakcie trwającej kampanii wyborczej, gdyż uwaga mieszkańców zwrócona jest na wybory samorządowe. Mieszanie tych dwóch ważnych wydarzeń działa na niekorzyść całego procesu konsultacyjnego, ograniczając m.in. możliwość dotarcia do opinii publicznej, a także zmniejszając realny wpływ organizacji pozarządowych i inicjatyw lokalnych, które mają duże znaczenie dla lokalnych społeczności i angażują w różne procesy konsultacyjne mieszkańców – argumentuje Łukasz Maślona.

Łukasz Maślona interpeluje również w sprawie niedziałającej od ponad 3 lat, popularnej kiedyś kawiarni przy Plantach „Cafe Zakopianka”. Radny prosi o szczegółowe informacje, jakie działania podejmował Prezydenta Miasta Krakowa od początku 2020 r., aby to miejsce przywrócić krakowianom. - Jakie przesłanki stały za tym, by rozwiązać umowę z dotychczasowym najemcą? Kiedy obiekt będzie nadawał się do ponownego użytku? – pyta radny.

pokaż metkę
Autor: Agnieszka Biernacka-Szpunar
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2024-03-15
Data aktualizacji: 2024-03-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź