Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Lądowisko przy szpitalu, remonty i przebudowy ulic

Sprawa dotycząca lądowiska dla lotnictwa medycznego, remont ulic Sodowej i Praskiej oraz przebudowa ulicy w Mydlnikach - to tematy interpelacji złożonych przez radnych Bolesława Kosiora i Łukasza Gibałę.

Fot. Uniwersytet Jagielloński / materiały prasowe

Radny Bolesław Kosior prosi Prezydenta Miasta Krakowa o informacje w kilku sprawach, w których już wcześniej interpelował. Radny jest zaniepokojony niezamkniętą sprawą dotyczącą lądowiska dla lotnictwa medycznego w miejskim Szpitalu im. G. Narutowicza i prosi o informacje, jak obecnie przedstawia się ta sprawa i czy rzeczywiście, gdyby LPR nie dopuściło do użytkowania lądowiska, grozi to likwidacją SOR-u od 2025 r.

Radny Kosior interpeluje również w sprawie remontów ulic Praskiej i Sodowej, znajdujących się w Dzielnicy VIII Dębniki. Radny pyta, czy na ulicy Sodowej przewidziane jest w tym roku dokończenie wymiany niewielkiego odcinka nawierzchni i zakończenie tej inwestycji wykonywanej przez kilka lat.
- Temat remontu ulicy Sodowej poruszałem na początku kadencji i miałem zapewnienie, wykonania również miejsc parkingowych. Temat związany był z brakiem miejsc parkingowych w pobliżu cmentarza po tym jak Gmina Miejska Kraków sprzedała (zamieniła) działki, które dawały możliwość parkowania samochodów wokół cmentarza. Właściciel po prostu je ogrodził – pisze radny i dodaje, że brak miejsc parkingowych jest szczególnie dokuczliwy dla mieszkańców, gdy odbywa się pochówek i wąskie uliczki osiedla Pychowice są blokowane przez samochody. Odnośnie do ulicy Praskiej radny Kosior informuje, że obecnie zainstalowano tam trzy punkty tzw. spowalniaczy przed każdym przejściem. - Myślę, że za wcześnie, bo stan nawierzchni ul. Praskiej od mostu Zwierzynieckiego w kierunku jednostki wojskowej spełniał tę funkcję. Ten krótki odcinek psuje cały efekt wyremontowanych ulic łączących się z ul. Praską - pisze radny w interpelacji.

Łukasz Gibała interpeluje w sprawie poszerzenia drogi w ciągu ul. Piotra Brzezińskiego. - Ulica ta jest wąską, mieszczącą maksymalnie jeden samochód drogą, służącą do tej pory wyłącznie okolicznym mieszkańcom domów jednorodzinnych. Na jej końcu znajduje się obecnie niezagospodarowany teren zielony, który wedle obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowe niskiej intensywności – opisuje sytuację radny i dodaje, że w związku z zamiarami inwestora dotyczącymi zabudowy mieszkaniowej w tym miejscu, planowane jest także poszerzenie ul. Piotra Brzezińskiego do minimalnych parametrów wymaganych dla drogi dojazdowej (KDD). Przebudowa tej ulicy prowadzić będzie jednak do wywłaszczeń okolicznych mieszkańców i przesuwania ogrodzeń, ponieważ ulica będzie musiała być poprowadzona bezpośrednio pod oknami domów. Dodatkowo w ciągu poszerzonego szlaku drogowego znajdą się co najmniej dwa budynki, w które pas drogowy niemal wejdzie. - Mieszkańcy istniejących domów jednorodzinnych nie kryją oburzenia związanego z faktem, że w ich bezpośrednim sąsiedztwie będzie przebiegać ruchliwa droga, która już na etapie budowy może spowodować bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa i życia – informuje radny Gibała. - Dodatkowo bulwersujące jest to, że inwestor będzie prowadził przebudowę tego odcinka drogi w oparciu o decyzję ZRID, która miała być przewidziana dla realizacji inwestycji drogowych dla specjalnego celu publicznego i w interesie publicznym. Nie powinna być więc wykorzystywana na potrzeby prywatnego przedsiębiorcy nastawionego na zysk, jeżeli jednocześnie będzie wpływać na pogorszenie jakości życia okolicznych mieszkańców, zamiast wpływać na poprawę ich komfortu – argumentuje radny. Łukasz Gibała pyta w interpelacji z jakiego powodu przebudowa ulicy Piotra Brzezińskiego ma być prowadzona w oparciu o przepisy ZRID, a nie w oparciu o przepisy ogólne prawa budowlanego. Interesuje go również, czy w tej sprawie były prowadzone konsultacje społeczne z mieszkańcami domów jednorodzinnych przy ul. Piotra Brzezińskiego. - Czy był brany pod uwagę inny wariant drogowy dla potrzeb realizacji dojazdu do inwestycji planowanej na działkach ewidencyjnych od 19 do 29 obręb 49 Krowodrza? – tym pytaniem Łukasz Gibała kończy interpelację.

 

pokaż metkę
Autor: Agnieszka Biernacka-Szpunar
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2024-03-19
Data aktualizacji: 2024-03-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź