Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Budowa przyłączy MPEC, przedłużenie konsultacji społecznych i parking Park&Ride

Budowa przyłączy Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i budowa parkingu Park&Ride na skrzyżowaniu ulic Balickiej i Armii Krajowej to tematy interpelacji zgłoszonych przez Wiceprzewodniczącego Rady Miasta Krakowa Michała Drewnickiego. Radny Łukasz Maślona interpeluje w sprawie przedłużenia konsultacji społecznych dotyczących Planu Ogólnego dla miasta Krakowa.

Fot. mpec.krakow.pl

Radny Michał Drewnicki na prośbę mieszkańca dopytuje o kwestie proceduralne związane z budową przyłączy Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A. oraz prosi o informację w tej konkretnej sprawie. Radny chciałby się dowiedzieć, co się dzieje w sytuacji, gdy Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej tworzy dodatkową sieć lub podłączenia do ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej. Jak dzielone są koszty takich inwestycji między spółką a mieszkańcami/spółdzielnią/wspólnotą/inwestorem? Radny argumentuje swoją interpelację pytaniami zgłoszonymi przez mieszkańca ulicy Złoty Róg, który przekazał, że trwają rozmowy między mieszkańcami domów jednorodzinnych, a MPEC w sprawie przyłączy, a miejska spółka koszty inwestycji przenosi w całości na mieszkańców.

W kolejnej interpelacji Michał Drewnicki w imieniu mieszkańców Bronowic, pyta co dalej z budową parkingu Park&Ride na skrzyżowaniu ulic Balickiej i Armii Krajowej. - Zdaję sobie sprawę, że objął Pan dopiero urząd, niemniej chciałem zapytać o decyzje dotyczącą kontynuowania lub zaniechania inwestycji w kontekście ostatnich decyzji urzędu – zauważa radny.

Radny Łukasz Maślona, w nawiązaniu do prac nad Planem Ogólnym dla miasta Krakowa, zwraca się do Prezydenta Miasta Krakowa z apelem o przedłużenie procesu konsultacyjnego polegającego na składaniu wniosków przez mieszkańców do 30 czerwca 2024 r. - Plan Ogólny to główny dokument planistyczny miasta, a w myśl nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma on, w przeciwieństwie do obowiązującego obecnie studium, być aktem prawa miejscowego - pisze radny i dodaje, że Plan Ogólny będzie miał niebagatelne znaczenie w przypadku tworzenia nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, jak i wydawania warunków zabudowy. Radny Maślona mając na uwadze rangę dokumentu uważa, iż należy wydłużyć proces konsultacji społecznych, w którym mieszkańcy mogą składać wnioski do sporządzenia planu ogólnego przynajmniej do końca czerwca 2024 r. - Pozwoli to również nowym władzom samorządowym wziąć udział w procesie konsultacyjnym poprzez organizację spotkań z mieszkańcami – argumentuje Łukasz Maślona. Zwraca także uwagę na fakt, iż niefortunnym było rozpoczęcie konsultacji społecznych w trakcie trwającej kampanii wyborczej, gdyż uwaga mieszkańców zwrócona była na wybory samorządowe. - Mieszanie tych dwóch ważnych wydarzeń działa na niekorzyść całego procesu konsultacyjnego, ograniczając m.in. możliwość dotarcia do opinii publicznej, a także zmniejszając realny wpływ organizacji pozarządowych i inicjatyw lokalnych, które mają duże znaczenie dla lokalnych społeczności i angażują w różne procesy konsultacyjne mieszkańców Krakowa – wyraża swoją opinię Łukasz Maślona.

pokaż metkę
Autor: M. Głodzińska, A. Biernacka-Szpunar
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2024-05-13
Data aktualizacji: 2024-05-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź