Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kolejne ważne sprawy mieszkańców w interpelacjach radnych

Radni: Renata Kucharska, Edward Porębski, Michał Starobrat, Iwona Chamielec, Grażyna Fijałkowska, Aleksandra Kot, Łukasz Gibała, Piotr Moskała, Łukasz Maślona i Włodzimierz Pietrus złożyli interpelacje obejmujące różnorodny wachlarz problemów mieszkańców miasta. Z pełną treścią interpelacji można się zapoznać TUTAJ.

Fot. Jan Graczyński

Radna Renata Kucharska, w związku z prośbami kierowców oraz w trosce o ich bezpieczeństwo prosi o wycięcie drzewa i wyczyszczenie rowu znajdującego się na skrzyżowaniu ulic Gustawa Morcinka i Kantorowickiej. Radna interpeluje również w sprawie budowy przydrożnej kapliczki na działce nr 206/2 obr 14 Nowa Huta, o co od kilku lat starają się mieszkańcy os. Łuczanowic. Kosztorys inwestorski opiewa na kwotę ok 40 tys. zł.

Radny Edward Porębski interpeluje w sprawie kładki pieszo-rowerowej w rejonie śluzy Przewóz-Kujawy. Radny pyta na jakim etapie jest realizacja budowy kładki, gdyż połączenie wału niniejszą kładką umożliwiłoby sprawniejszą komunikację zarówno dla pieszych jak i rowerzystów w kierunku mostu na Wiśle w Niepołomicach oraz w kierunku centrum Krakowa. Radny prosi również o informację na temat realizacji zadań zapisanych w budżecie na 2024 rok wprowadzonych jego poprawką do budżetu. Wszystkie zadania są odkładane nawet od kilkunastu lat, a ich realizacja jest ważna dla mieszkańców z uwagi na poprawę bezpieczeństwa i komfortu życia. Radny w interpelacji wymienił listę zadań wraz z kwotami.

Radny Michał Starobrat zwraca się do Prezydenta z prośbą o wszczęcie wszelkich niezbędnych działań zmierzających do powstrzymania i ewentualnego ukarania winnych niszczenia stanowisk roślin chronionych na działkach przy ulicy Anny Szwed-Śniadowskiej. Wg radnego zachodzi duże prawdopodobieństwo, że doszło do złamania prawa, a prace wykonywane są bez odpowiedniego nadzoru. Rady dołączył do swojej interpelacji dokumentację fotograficzną oraz korespondencję z RDOŚ. Radny w kolejnej interpelacji wnosi o przywrócenie przejścia dla pieszych Podgórki/Wyżynna. Przejście zostało zlikwidowane, a jadące auta coraz częściej nie zwracają uwagi na przechodniów, którzy utracili swobodę przejścia w stronę ul. Cechowej. Radny dołączył dokumentację fotograficzną. Michał Satrobrat zwraca się też ponownie w swojej kolejnej interpelacji z prośbą o udzielenie informacji na jakim etapie znajdują się wszystkie inwestycje rozbudowy/budowy miejskiej sieci kanalizacji sanitarnej, poszczególnych ulic, na terenie dzielnicy X Swoszowice.

Radna Iwona Chamielec interpeluje w sprawie rozpoczętej inwestycji związanej z zagospodarowaniem skweru w rejonie ulic Rostworowskiego, Grota Roweckiego i Kobierzyńskiej. W związku z brakiem postępów prac, radna prosi Prezydenta, by odniósł się do pytań mieszkańców osiedla Ruczaj Zaborze i przedstawił wyjaśnienia w zakresie wskazanym przez mieszkańców ww. osiedla. Radna przytoczyła w interpelacji osiem ważnych dla mieszkańców pytań i prosi o udzielenie odpowiedzi.

Radna Grażyna Fijałkowska złożyła pakiet interpelacji dotyczący: harmonogramu budowy parku przy Dworze Czeczów, terminu wykonana modernizacji basenu na Koronie, etapu na jakim jest przebudowa ronda w ciągu ul. Ćwiklińskiej/Aleksandry, harmonogramu przebudowy ul. Złocieniowej i budowy parkingu P&R, kosztu wykonania koncepcji zagospodarowania bulwarów wiślanych na Zabłociu oraz wykonania koncepcji i projektu przebudowy ulicy Wolności. Radna pyta także na jakim etapie jest wykonanie dokumentacji budowy parkingu za przychodnią rejonową na os. Na Kozłówce oraz kiedy rozpocznie się budowa sali rehabilitacyjno-sportowej przy szkole dla osób niepełnosprawnych przy al. Dygasińskiego. Przetarg na prace został rozstrzygnięty, w budżecie znajdują się środki finansowe. W kolejnych interpelacjach radna pyta: kiedy zostanie wyremontowany mostek przy ul. Czechowicza, czy na Zabłociu znajduje się działka gminna, na której można zbudować szkołę publiczną, kiedy zostanie naprawiona nawierzchnia i wykonany asfalt na ul. Kosiarzy oraz kiedy rozpocznie się termomodernizacja budynku XXV LO w Nowym Bieżanowie. Radna Fijałkowska interpeluje również w sprawach montażu wind przy przejściu podziemnym łączącym Stary Prokocim z os. Na Kozłówce i przy kładce dla pieszych przy ul. Kosiarzy/Bagrowej oraz pyta kiedy zostanie wymieniona winda w Przychodni Rejonowej na osiedlu Na Kozłówce. Kolejne interpelacje radnej Fijałkowskiej dotyczą takich tematów jak: koszt odnowienia elewacji budynku XV LO, koszt wykonania koncepcji i projektu budowy chodnika jednostronnego na ulicy Młodzieży w Prokocimiu, wraz z budową chodnika oraz koszt dokumentacji przebudowy ul. Potrzask. Radna prosi również Prezydenta o informacje czy Zarząd Zieleni Miejskiej wystąpił do Wydziału Skarbu o przekazanie działki miejskiej na skrzyżowaniu ulicy Wielickiej i ul. Facimiech na cele parkingu dla budującego się parku Drwinki oraz kiedy zostaną nasadzone krzewy i kwiaty, zasiana trawa na pętli tramwajowej w Starym Prokocimiu, zniszczone w czasie przebudowy sieci. Pyta również na jakim etapie są rozmowy z PKP w sprawie udostępnienia terenu pod torami kolejowymi przy ul. Udzieli, celem zbudowania drugiego przepustu, który jest koniecznością, gdyż stary nie jest w stanie odprowadzić wód podczas gwałtownych opadów. Radna prosi o informacje jakie działania zostaną podjęte, aby zabezpieczyć osiedle Kabel przed podtopieniami. Wnioskuje także, by skwer na skrzyżowaniu ul. Daszyńskiego, ul. Wincentego Pola i ul. ks. Władysława Gurgacza otrzymał imię Jerzego Skąpskiego (1933-2020). Wniosek o nazwanie ulicy lub skweru, nazwiskiem Jerzego Skąpskiego został złożony w poprzedniej kadencji RMK.

Radna Aleksandra Kot interpeluje w sprawie basenu znajdującego się przy SP nr 5 im. Polskich Olimpijczyków, przy ul. Kijowskiej 8, który od 2 kwietnia 2024 roku miał zostać udostępniony mieszkańcom. W chwili składania niniejszego pisma, na stronie szkoły brak jest informacji o możliwości korzystania z basenu przez mieszkańców. Radna zadaje Prezydentowi szereg pytań dotyczących terminu i warunków udostepnienia basenu.

Radny Łukasz Gibała porusza w interpelacji problem ryzyka likwidacji ROD „Cichy Kącik”. Radny dokładnie opisuje zaangażowanie mieszkańców w zachowanie ogródków działkowych w tym miejscu i nawiązując do deklaracji Prezydenta z kampanii wyborczej, dotyczących wsparcia Rodzinnych Ogrodów Działkowych, apeluje o pilne podjęcie wszelkich możliwych działań w celu uregulowania stanu prawnego działek ROD „Cichy Kącik”, a także zawieszenia do tego czasu egzekucji komorniczych.

Radny Piotr Moskała zwraca się z prośbą o podjęcie interwencji przez podległe Prezydentowi służby skutkującej poprawą przepustowości Ronda Grzegórzeckiego przez odpowiednią regulację świateł. W kolejnej interpelacji radny Moskała, przywołując umowę zawartą pomiędzy  Gminą Miejską Kraków a prywatnym operatorem, na dzierżawę obiektu sportowego przy ul. Filipa Eisenberga, pyta jak wygląda realizacja zawartego w umowie zobowiązania tj. wybudowania przez prywatnego operatora basenu odkrytego. Jeśli powstała koncepcja zagospodarowania tego terenu, radny prosi o jej udostępnienie.

Radny Włodzimierz Pietrus interpeluje do Prezydenta w sprawie pozwolenia na budowę nr 2441/07 z dnia 5.10.2007 r. i zadaje cały szereg pytań związanych z pracami budowlanymi na obszarze urbanistycznym dzielnicy Nowa Huta, podlegającemu ochronie konserwatorskiej z wpisu do rejestru zabytków - nr rej.- A-1132 z 30.12.2004 r. Radny w kolejnej interpelacji pyta na jakim obecnie etapie jest realizacja planowanego przedłużenia połączenia tramwajowego, o jeden przystanek, od rejonu obecnej pętli tramwajowej na os. Piastów do przystanku kolejowego Kraków Piastów, którego zakończenie procesu budowy przez PKP PLK jest planowane na koniec 2024 roku.

Radny Łukasz Maślona interpeluje w sprawie Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego w rejonie ul. Wizjonerów i ogólnych standardów ZPI.  Radny podkreśla, iż cały proces związany z rozpatrywaniem ZPI winien być transparentny i uwzględniać potrzeby lokalnej społeczności z sąsiedztwa oraz zadaje Prezydentowi szereg pytań dotyczących Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego. Radny wnioskuje również w interpelacji o ujęcie w ewentualnej umowie urbanistycznej, która ma zrekompensować mieszkańcom przekształcenie funkcji danego terenu, niezwykle potrzebnej inwestycji jaką jest kładka pieszo-rowerowa łącząca ul. Wizjonerów ze stacją PKP Kraków Bronowice i ul. Armii Krajowej. Radny dołączył do interpelacji dokumentację ilustrującą połażenie kładki. 

pokaż metkę
Autor: Agnieszka Biernacka-Szpunar
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2024-06-07
Data aktualizacji: 2024-06-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź