Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Ochrona ptaków, ogrodzenie kamieniołomu, rejestr zwierząt

Sprawa montowania kolców na ptaki, brak toalet na terenie Parku Miejskiego Bagry Wielkie, barierki przy Biskupiej, porządek z garażami oraz problemy inwestycyjne mieszkańców Sidziny to wybrane tematy interpelacji złożonych przez radnych Aleksandrę Owcę, Rafała Zawiślaka, Łukasza Gibałę, Agnieszkę Pogoda-Tota i Małgorzatę Kot.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Radna Aleksandra Owca składa do Prezydenta Miasta Krakowa interpelację w sprawie zdemontowania z budynków miejskich w Krakowie tak zwanych „kolców na ptaki”. Radna zauważa, że wbrew twierdzeniom producentów kolców, stanowią one śmiertelne niebezpieczeństwo, zarówno dla gołębi, jak i dla innych ptaków, które żyją w naszym mieście, a w Polsce obowiązuje zakaz umyślnego zabijania, okaleczania, chwytania i przetrzymywania, a także płoszenia i niepokojenia okazów dziko występujących wszystkich gatunków ptaków (jedyny wyjątek dotyczy polowań i odłowów w stosunku do tzw. „łownych” gatunków ptaków). Organy ochrony środowiska wskazują w swoich stanowiskach i poradnikach, że przy montowaniu zabezpieczeń pojawia się ryzyko dla zdrowia i życia ptaków, jeśli kolce nie mają plastikowych lub gumowych zakończeń czy na przykład są montowane w bok lub w dół. Radna pyta Prezydenta m.in. o to, na których budynkach, pozostających w zarządzie miasta Krakowa, zamontowane są i pod jakim kątem „kolce na ptaki”, z czego wykonane są zakończenia zamontowanych kolców, czy pojawiły się przypadki śmierci ptaków na „kolcach”, jaki jest szacowany koszt zdemontowania „kolców” na wszystkich budynkach pozostających w zarządzie miasta i jaki byłby koszt zamontowania bezpiecznych dla ptaków spirali czy siatek.

Radny Rafał Zawiślak składa do Prezydenta kilka interpelacji. Pierwsza z nich porusza temat wyszczególnienia regulaminów Parków Miejskich znajdujących się na terenie Gminy Miejskiej Kraków oraz określenia granic Parku Rzecznego Ogród Płaszów, przyjęcia regulaminu Parku i ogłoszenia go na specjalnych tablicach informacyjnych. W kolejnej interpelacji Rafal Zawiślak wnioskuje o jak najszybsze zabezpieczenie szczelnym ogrodzeniem klifu wokół Kamieniołomu Libana, by uniknąć kolejnych tragicznych wypadków, jakie już niestety miały miejsce na tym terenie w ostatnich miesiącach. Radny Zawiślak interpeluje także na rzecz poprawy stanu technicznego toalet na terenie Parku Miejskiego Bagry Wielkie, jednego z trzech czynnych miejskich kąpielisk, gdzie zwłaszcza w weekendy wypoczywa tysiące osób. Radny informuje, że w weekend 29-30 czerwca 2024r. na całym terenie Parku Miejskim Bagry Wielkie z istniejących dziesięciu stałych toalet funkcjonowały tylko trzy, z czego dwie były przystosowane do płatności tylko bilonem. Radny apeluje o podjęcie działań w zakresie naprawy uszkodzonych toalet, utrzymania stanu używalności stałych toalet, dostawienia i serwisu toalet przenośnych. Kolejna interpelacja radnego Zawiślaka również dotyczy Parku Miejskiego Bagry Wielkie, a dokładnie wzmocnienia działań Gminy Miejskiej Kraków na rzecz promocji wśród mieszkańców dojazdu komunikacją zbiorową na teren parku, a także zachęcania kierowców przyjeżdżających nad Zalew Bagry Wielkie do parkowania swoich pojazdów na parkingu P&R Mały Płaszów. Pojazdy blokujące wąskie uliczki stanowią bardzo duży problem dla okolicznych mieszkańców z ulic takich jak: Gliniana, Kozia, Kacza, Motyla, Żeńców, Batki czy Bagrowej. Radny wnosi o przeprowadzenie kampanii uświadamiającej możliwość pozostawienia pojazdów na parkingu P&R oraz o wykorzystanie w weekendy City Helpers, którzy mają pomagać nie tylko turystom na Starym Mieście, ale przede wszystkim mieszkańcom Krakowa. Celem powyższych działań będzie większe wykorzystanie istniejącej infrastruktury parkingowej oraz uspokojenie ruchu samochodowego w okolicy Zalewu Bagry Wielkie.

Radna Agnieszka Pogoda-Tota pisze do Prezydenta w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa dzieci, uczestników zajęć w STO nr 4 i przedszkola na ulicy Krowoderskiej i prosi o montaż barierek zapobiegających wtargnięciu na ulicę od strony ulicy Biskupiej.

Łukasz Gibała porusza w swojej interpelacji problemy mieszkańców Sidziny, w tym głównie brak potrzebnych inwestycji, brak kanalizacji w niektórych obszarach, trudności w dostępie do informacji na temat planowanych remontów oraz zły stanu infrastruktury. Radny zaznacza, że okolica bardzo się rozwija, cały czas budowane są nowe domy i osiedla, więc np. z problemami bezpiecznych przejść dla pieszych czy chodników będzie się mierzyć coraz większa liczba osób. Łukasz Gibała wymienia w swojej interpelacji kilka inwestycji i prosi Prezydenta o przedstawienie informacji o etapie realizacji i zabezpieczeniu odpowiednich środków dla ich realizacji. Są to m.in. rozbudowa kanalizacji przy ul. Żyznej, budowa chodnika przy ul. Petrażyckiego, remont ul. Wrony w poszczególnych etapach czy budowa zbiornika wodociągowego „Libertów”. Radny pyta również m.in. o plany budowy parkingu Park and Ride przy stacji kolejowej oraz możliwość wykupu Dworku w Sidzinie. W kolejnej interpelacji Łukasz Gibała porusza potrzebę przekazywania informacji o martwych zwierzętach. Na krakowskich ulicach pod kołami samochodów ginie niestety wiele psów i kotów, a często są to zwierzęta, które uciekły z domu lub w trakcie spaceru i wielu właścicieli zaginionych zwierząt tygodniami, a nawet miesiącami szuka swoich pupili, nie mając świadomości, że zginęły pod kołami. Rady interpeluje o podjęcie działań w celu jak najszybszego upubliczniania danych zaczipowanych martwych psów i kotów usuwanych z terenów gminnych, a docelowo także o ujęcie prowadzenia wspomnianego wyżej rejestru w krakowskim Programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności.

Radna Małgorzata Kot informuje Prezydenta w swojej interpelacji, że w okolicy osiedla Kabel przy ul. Prokocimskiej na działkach 50/20 i 194/59 obręb P-52 Podgórze będących własnością Gminy Miejskiej Kraków znajdują się garaże-blaszaki, które są przez miasto dzierżawione/wynajęte mieszkańcom. Radna prosi o informacje dotyczącą m.in. ilości garaży, zasad dzierżawy, jej kosztu i ewentualnych problemów z tym związanych. Równocześnie radna wnosi o podjęcie działań mających na celu uporządkowanie terenu pomiędzy garażami, tj. usunięcie śmieci i wycięcie nowo narastających samosiejek. Radna pyta również o informacje jaka jest sytuacja prawna garaży znajdujących się na działce nr 4/12 obręb P-52 Podgórze pomiędzy ul. Wodną i Placem Braci Dudzińskich oraz na działkach 138/20 i 139/5 obręb P-29 Podgórze przy ul. Prokocimskiej.

Pełna treść interpelacji jest dostępna TUTAJ.

pokaż metkę
Autor: Agnieszka Biernacka-Szpunar
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2024-07-04
Data aktualizacji: 2024-07-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź