Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Nieczynne windy, uciążliwi lokatorzy i wycinka drzew

Sprawa nieczynnych wind przy przejściu podziemnym na Lubomirskiego, zalewanie ul. Ptasiej, problem uciążliwych lokatorów na Zgody 7 oraz niejasna wycinka drzew to tematy interpelacji złożonych przez radne: Elizę Dydyńską-Czesak, Magdalenę Mazurkiewicz i Agnieszkę Łętochę.

Fot. Tom Rollauer

Radna Eliza Dydyńska-Czesak interpeluje do Prezydenta w sprawie naprawy nieczynnych wind w przejściu podziemnym przy ul. Lubomirskiego. Radna zauważa, że windy nie działające od 2020 roku już zaczęły porastać roślinnością, a brak możliwości korzystania z nich jest nie tylko uciążliwością dla setek mieszkańców codziennie pokonujących to przejście podziemne oraz osób o ograniczonej mobilności, ale także turystów zmierzających do Dworca Głównego. W kolejnej interpelacji radna wnioskuje o podjęcie działań prowadzących do gruntownego oczyszczenia oraz pogłębienia rowu odwadniającego przy ul. Ptasiej lub zastosowania innych, których efektem byłoby niepowstawanie rozlewisk wody bezpośrednio na drodze (np. budowa ogrodu deszczowego).

Radna Magdalena Mazurkiewicz w imieniu mieszkańców os. Zgody 7, interpeluje w sprawie lokatorów mieszkań komunalnych w tym budynku. Radna informuje, że mieszkańcy jednego z lokali komunalnych są bardzo uciążliwi, nadużywają alkoholu, z kolejnego insekty przechodzą do innych lokali, lokatorzy zaczepiają mieszkańców i utrudniają życie innym. Radna podkreśla, że interwencje u dzielnicowego nie przynoszą skutków i brak jest działania miejskich służb. Radna prosi Prezydenta o pełną informację na temat zgłoszeń dot. ww. problemów i podjętych przez MOPS oraz ZBK interwencji w mieszkaniach komunalnych na os. Zgody 7. Radna wnioskuje również o informację na temat planowanych działań mających długofalowo rozwiązać ten problem. A ponieważ tego typu kwestie zgłaszają również mieszkańcy innych osiedli w odniesieniu do mieszkań komunalnych w innych częściach Krakowa (m.in. os. Na Kozłówce i ul. Okólnej 24) Magdalena Mazurkiewicz prosi również o informację, jakie działania mogą być podejmowane na poziomie miejskich służb, aby wspomóc mieszkańców w tego typu sprawach, gdy np. interwencje Policji pozostają nieskuteczne.

Agnieszka Łętocha kieruje do Prezydenta zapytanie dotyczące działań podejmowanych przez Wydział Kształtowania Środowiska w przypadku otrzymania informacji o przeprowadzeniu wycinki drzew o obwodach pni mierzonych na wysokości 5 cm przekraczających: 80 cm - dla topoli, wierzb, klonów jesionolistnych, klonów srebrzystych, 65 cm - dla kasztanowców zwyczajnych, robinii akacjowych, platanów klonolistnych, oraz 50 cm - dla pozostałych gatunków drzew, bez zezwolenia na terenach rolnych w przypadku, gdy na działkach objętych PZM przewidującym zabudowę mieszkaniową, a właściciel legitymujący się pozwoleniem na budowę wycinkę uzasadnia działaniem zgodnie z art. 83f ust. 1 pkt. 3b ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r o ochronie przyrody, zgodnie z którym nie wymaga zezwolenia usuwanie drzew w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego. Radna Łętocha pyta jakie działania prowadzi WKŚ celem zweryfikowania obwodu wyciętych drzew, zasadności podejrzenia, iż właściciel legitymujący się pozwoleniem na budowę działa w celu realizacji inwestycji budowlanej oraz prowadzenia działalności rolnej przez właściciela gruntu odpowiedzialnego za wycinkę bez pozwolenia.

Pełna treść interpelacji jest dostępna TUTAJ.

pokaż metkę
Autor: Agnieszka Biernacka-Szpunar
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2024-07-09
Data aktualizacji: 2024-07-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź