Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Tereny zielone, zakup biletów i trasa autobusu

Utworzenie parku w rejonie ul. Jana Piltza, teren cenny przyrodniczo przy ul. Stelmachów, brak ławek wzdłuż chodnika przy ul. Nad Sudołem, przyszłość miesięcznika „Kraków”, internetowy zakup biletów jednorazowych, czy przebieg trasy autobusu linii nr 151 to niektóre z tematów interpelacji złożonych przez radnych: Jakuba Koska, Łukasza Gibałę, Aleksandrę Owcę i Bogusława Kośmidera.

Fot. archiwum prywatne Dominik Jaśkowiec

Radny Jakub Kosek na prośbę mieszkańca interpeluje w sprawie braku ławek wzdłuż nowo wybudowanego ciągu pieszego przy ul. Nad Sudołem. Z przedstawionej sytuacji wynika, że przed remontem związanym z budową nowej linii tramwajowej na Górkę Narodową deptak posiadał liczne ławki, z których mogły korzystać osoby mieszkające w okolicy. Zapewniały one im miejsce do odpoczynku podczas spacerów oraz stanowiły przestrzeń do rozmów. Radny dopytuje, czy miasto planuje zamontować ławki wzdłuż ulicy Nad Sudołem, a jeżeli będzie to możliwe, to w jakim terminie oraz jakie koszty będą przewidziane na realizację tego przedsięwzięcia. Do interpelacji została dołączona ilustracja fotograficzna.

Radni Aleksandra Owca i Łukasz Gibała składają wspólnie interpelację w sprawie cennego przyrodniczo terenu przy ul. Stelmachów. Informują, że zwrócili się do nich mieszkańcy rejonu ul. Stelmachów zaniepokojeni niszczeniem terenu na działkach nr 1155/1, 1156/1, 1157/2 obręb 33 Krowodrza. Jak wynika z ogólnodostępnych danych, dla tego terenu nie wydano żadnego pozwolenia na budowę ani wycinkę drzew. Mimo to został on w ostatnim czasie ogrodzony, najprawdopodobniej niezgodnie z tzw. uchwałą krajobrazową. Mieszkańcy na własną rękę zlecili sporządzenie ekspertyzy ornitologicznej, która wykazała obecność na tym obszarze 19 gatunków ptaków chronionych, w tym m.in. sowy uszatki. O tym fakcie poinformował inwestora, po interwencji mieszkańców, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska pismem z 28 czerwca 2024 roku. Mimo to prace związane z usuwaniem drzew i krzewów są nadal kontynuowane oraz, jak wyżej wspomniano, teren został ogrodzony, mimo że nie zachodzą przesłanki wymagane przez uchwałę krajobrazową. Radni proszą o weryfikację, czy właściciel terenu uzyskał pozwolenie na budowę ogrodzenia lub występował o takie pozwolenie, a jeśli okaże się, że działał on bez wymaganych zezwoleń, radni proszą o zgłoszenie ewentualnej samowoli do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz o zobowiązanie Straży Miejskiej do podjęcia działań w celu wstrzymania nielegalnie prowadzonej wycinki drzew. Do interpelacji radni dołączyli ekspertyzę.

Radny Łukasz Gibała zauważa w interpelacji, że problem opóźnień we wdrażaniu przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa projektów stałej organizacji ruchu nie jest nowy (poruszał go już w interpelacji z 2 czerwca 2022 r.), a problematyczne jest również według radnego zlecanie podmiotom zewnętrznym wdrażanie tego zadania. Radny prosi o odpowiedź, ile projektów stałej organizacji ruchu zostało przekazanych ZDMK przez Wydział Miejskiego Inżyniera Ruchu w latach 2022, 2023 i pierwszym półroczu bieżącego roku oraz jaka liczba z nich została zrealizowana w całości. Pyta także, ile ze wskazanych w odpowiedzi projektów straciło ważność z powodu zwłoki w ich realizacji i jakie działania w celu przyspieszenia realizacji projektów stałej organizacji ruchu zostały wdrożone od połowy 2022 r., a jakie są planowane. Łukasz Gibała pyta także, czy rozważana jest zmiana modelu w zakresie realizacji tego zadania, w szczególności wykonywanie go własnymi siłami ZDMK – jednostki zatrudniającej ponad 600 pracowników – zamiast zlecania na zewnątrz w drodze przetargu. W kolejnej interpelacji Radny Gibała pisze w imieniu  mieszkańców Ruczaju,  którzy zabiegają o stworzenie choćby niewielkiego parku. W rejonie ul. Piltza i cmentarza Czerwone Maki, dwie działki – nr 22/10 i 23/6 obręb 42 Podgórze, zgodnie z obowiązującym od 2017 roku miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Ruczaj – rejon ulicy Czerwone Maki, przeznaczone są pod zieleń urządzoną. Niestety pozostają własnością prywatną i ten zielony obszar – jak przekazują mieszkańcy – jest ogrodzony i mogą go co najwyżej oglądać z okien. Radny pyta Prezydenta czy zostały już podjęte, a jeśli nie, to kiedy są planowane kroki w celu wykupu wspomnianych dwóch działek przy ul. Piltza, a w dalszej kolejności urządzenia w tym miejscu parku. Radny prosi również o informację, czy realizowany jest już postulat urealnienia cen wykupu działek z rąk prywatnych.

Radny Bogusław Kośmider wystąpił z kilkoma interpelacjami do Prezydenta. W pierwszej porusza temat miesięcznika „Kraków”. Radny jest zaniepokojony pogłoskami o likwidacji gazety. Podkreśla,
że „te 235 numerów pisma to prawie (bez 5 numerów) 20 lat, 20 lat życia miasta, 20 lat życia miesięcznika kultury w mieście kultury, jakim jest Kraków”. Radny prosi m.in. o potwierdzenie faktu o likwidacji miesięcznika „Kraków”, pyta o jego dalsze losy oraz podjęte rozwiązania, aby mógł dalej funkcjonować na rynku wydawniczym i informować mieszkańców o życiu kulturalnym Krakowa. Druga z interpelacji dotyczy zmiany obsługi zakupu biletów w systemie Sky Cash. W opinii radnego, system zakupu biletów jednorazowych jest wolny i strasznie niewygodny, a jako przykład wskazuje Warszawę, gdzie zastosowany system pozwala na szybki, łatwy i wygodny zakup i kasowanie biletów. Tematem, który zainteresował radnego są także skutki działań w zakresie odstąpienia od zwrotu bonifikaty. Jak opisuje w interpelacji, bezprzetargowa sprzedaż mieszkań wobec dotychczasowych najemców jest od wielu lat stosowana, choć zmieniają się stosowane bonifikaty. Konsekwencją tych działań jest konieczność kontroli przestrzegania warunków użytkowania mieszkań przez zakupujących mieszkania. W związku z powyższym radny prosi o udzielnie informacji na pytania dotyczące m.in. zestawienia ilości takich spraw podjętych przez Miasto, ilości spraw - wniosków  przekazanych Radzie Miasta Krakowa oraz ilości projektów uchwał, przekazanych RMK  w celu podjęcia decyzji w poszczególnych kadencjach. W ostatniej interpelacji Bogusław Kośmider zwraca uwagę na problem społeczności Polany Żywieckiej i osiedla na Jagodowej w Borku Fałęckim oraz rodziców i dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 49 przy ulicy Józefy Montwiłła Mireckiego. Podjęli oni starania oto, by autobus linii 151 jeździł w obu kierunkach, a nie tylko jedną stronę ulicą Żywiecką i Józefa Montwiłła Mireckiego, jak to jest obecnie. Radny dodaje, że spotkało się to z poparciem 900 osób z tamtych rejonów, które podpisały stosowną petycję. W wyniku zaistniałej sytuacji radny dopytuje m.in. o stanowisko miasta w odniesieniu do petycji złożonej przez mieszkańców, możliwości przeprowadzenia konsultacji społecznych z początkiem września w sprawie przebiegu trasy autobusu linii nr 151 oraz uzgodnienie jej z Zarządem Transportu Publicznego w Krakowie.

Pełna treść interpelacji jest dostępna TUTAJ.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Głodzińska, Agnieszka Biernacka-Szpunar
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2024-07-22
Data aktualizacji: 2024-07-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź