Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Mikrokawalerki, ruch drogowy, problem z odorem

Poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, sprzedaż lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków, inwestycje GMK w obszarze budownictwa mieszkaniowego, wydzielanie w budynkach jednorodzinnych małych mieszkań oraz odór z terenu KS Clepardia to tematy interpelacji złożonych przez radnych Łukasza Maślonę, Tomasza Leśniaka i Łukasza Gibałę.

Fot. Straż Miejska Miasta Krakowa

Radny Łukasz Maślona interpeluje w sprawie poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym i prosi Prezydenta Miasta o udzielenie odpowiedzi m.in. na pytania ile gotowych projektów zmian organizacji ruchu oczekuje w tym momencie na realizację i jaka jest kwota potrzebna do ich realizacji. Radny pyta także na ilu mieszkańców przypada jeden strażnik miejski pracujący w Straży Miejskiej przy uwzględnieniu najnowszych danych z GUS (803 tys. mieszkańców), jak wygląda ten podział z rozbiciem na krakowskie dzielnice i ile wynosi średnie wynagrodzenie strażników i pracowników biurowych Straży Miejskiej Miasta Krakowa oraz jakie wynagrodzenie otrzymuje komendant i zastępca komendanta SMMK. Łukasz Maślona pyta też o działania prowadzone przez Gminę Miejską Kraków w celu wyeliminowania wyścigów samochodowych krakowskimi ulicami oraz te dążące do rzeczywistego przestrzegania przez kierowców limitów prędkości. Radny pyta również ile z projektów zmian organizacji ruchu posiadających ważną dokumentację projektową straciło ważność w latach 2018-2024, w jakim terminie i w jakich lokalizacjach zostaną ustawione fotoradary zapowiedziane przez Gminę Miejską Kraków we współpracy z Inspekcją Transportu Drogowego oraz dlaczego w projektach zmian organizacji ruchu opracowywanych dla dróg klasy Z, L i D projektuje się maksymalną możliwą szerokość pasa, tj. 3,5 m zamiast standardowej. 

Radny Tomasz Leśniak interpeluje w kilku sprawach dotyczących sprzedaży lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków. W pierwszej interpelacji wnosi do Prezydenta o przedstawienie szczegółowej informacji na temat sprzedaży lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków w trybie bezprzetargowym na rzecz najemców w latach 2009-2024. Radny prosi m.in. o łączną liczbę lokali sprzedanych w trybie bezprzetargowym oraz łączną kwotę uzyskaną ze sprzedaży lokali w trybie bezprzetargowym w latach 2009-2024 (z podziałem na lata). Radnego interesuje również sumaryczna wartość lokali sprzedanych w trybie bezprzetargowym, określona na podstawie operatów szacunkowych oraz łączna powierzchnia lokali sprzedanych w trybie bezprzetargowym w ww. latach (z podziałem na lata). W kolejnej interpelacji Tomasz Leśniak prosi o przedstawienie szczegółowej informacji na temat sprzedaży lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków w trybie przetargowym w latach 2009-2024 (z podziałem na lata), w tym liczbę lokali, łączną kwotę uzyskaną ze sprzedaży lokali, sumę cen wywoławczych lokali oraz łączną powierzchnię lokali sprzedanych w trybie przetargowym. Radny Tomasz Leśniak interpeluje także w sprawie inwestycji Gminy Miejskiej Kraków w obszarze budownictwa mieszkaniowego i prosi o przekazanie informacji (obejmującej lata 2009-2024 i z podziałem na lata oraz źródła finansowania), uwzględniającej łączne wydatki na budownictwo mieszkaniowe, łączną liczbę zbudowanych lokali mieszkalnych oraz łączną powierzchnię lokali.

Radny Łukasz Gibała interpeluje w dwóch sprawach. Pierwsza z nich to wydzielanie w budynkach jednorodzinnych kilku czy nawet kilkunastu małych mieszkań, tzw. mikrokawalerek. Inwestorzy dokonują tego z obejściem prawa, jako „reorganizację pomieszczeń”, czyli remont, a w rzeczywistości jest to jednak samowola budowlana. Radny informuje, że mieszkańcy w ostatnim czasie zgłosili mu kolejne przykłady inwestycji, polegających na tworzeniu mikrokawalerek w budynkach jednorodzinnych – przy ulicach Alojzego Horaka, Wiktora Zina oraz Kokosowej. Radny pyta w interpelacji czy dla ww. inwestycji prowadzone były postępowania w przedmiocie wydania pozwolenia na budowę, czy wydano pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania nieruchomości i czy w sprawie tych inwestycji podjęte zostały działania celem zweryfikowania legalności budów. Radny prosi również Prezydenta o informację jakie działania planuje podjąć Miasto w celu przeciwdziałania wspomnianemu procederowi. W kolejnej interpelacji radny Gibała porusza temat odoru z terenu KS Clepardia przy ul. Mackiewicza. Problem zgłosiły osoby mieszkające w sąsiedztwie terenu KS Clepardia, gdzie trwają roboty ziemne i rozbiórka starych basenów i wskazały na intensywny, drażniący, chemiczny i bitumiczny odór, wydobywający się ze zgromadzonej tam ziemi. Początkowo hałdy znajdowały się wzdłuż ogrodzenia przylegającego do parku im. Kościuszki, a następnie zepchnięte zostały do wykopu, co jednak nie rozwiązało problemu. Łukasz Gibała prosi o udzielenie informacji, czy w ramach ww. inwestycji przewidziano badania zanieczyszczenia powierzchni ziemi i jakie działania przewiduje się w związku z możliwym zanieczyszczeniem środowiska.

Pełna treść interpelacji jest dostępna TUTAJ.

pokaż metkę
Autor: Agnieszka Biernacka-Szpunar
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2024-11-04
Data aktualizacji: 2024-11-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź