Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Fotografia wydarzenia
  • Data:

    2024-01-30 - 2024-11-30

  • Miejsce:

    Goethe-Institut Krakau, ul. Podgórska 34

  • Kategoria:

    Wystawy czasowe

Franz Kafka nie tylko tworzył prozę, lecz także namiętnie rysował. „Wiesz, byłem kiedyś wielkim rysownikiem” na poły ironicznie na poły z dumą pisał w 1913 r. w liście do swej wiecznej narzeczonej Felice Bauer o własnych ambicjach artystycznych.

Książka „Komplett Kafka” / Cały ten Kafka/ autorstwa Nicolasa Mahlera, opublikowana przez niemieckie wydawnictwo Suhrkamp w 2023 r. jest częścią obchodów jubileuszowego roku Kafki obchodzonego w 2024 r. Komiks oryginalnie i dowcipnie łączy biografię autora z wprowadzeniem do jego najważniejszych dzieł. Dwadzieścia wielkoformatowych ilustracji wybranych z tej książki w formie wystawy plakatów można oglądać od 30 stycznia w Goethe-Institut w Krakowie. Na portalu dla nauczycieli i osób uczących się języka niemieckiego Deutschstunde dostępne są materiały dydaktyczne do wystawy przygotowanej przez Goethe-Institut we współpracy z Domem Literatury w Stuttgarcie.

Na polskim portalu Goethe-Institut, można przeczytać rozmowę z Nicolasem Mahlerem o tej książce, o jego stylu pracy oraz fascynacji Kafką.

Komiks Nicolasa Mahlera „Komplett Kafka” stanowi część prezentowanej wystawy. Zwiedzający mają ponadto okazję porównania stylu Mahlera, który w wywiadzie wspomina, że „w recenzjach (jego) książek wielokrotnie pojawiały się porównania z rysunkami Kafki” ze stylem Franza Kafki, ponieważ dzięki Wydawnictwu Literackiemu na wystawie można obejrzeć polskie wydanie „Rysunków” Franza Kafki.

Nicolas Mahler, ur. 1969, autor komiksów i ilustrator, mieszka w Wiedniu. Jego komiksy i karykatury ukazują się na łamach niemieckich czasopism i magazynów “Die Zeit“, “NZZ am Sonntag“, „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung“ oraz “Titanic“. Za swoje prace Mahler był wielokrotnie nagradzany, m.in. w 2010 r. otrzymał nagrodę im. Maksa i Moritza dla najlepszego niemieckojęzycznego autora komiksów, w 2015 r. nagrodę Domów Literatury, a w 2019 r. nagrodę im. Sondermanna.

Wystawa czynna w godzinach otwarcia Instyturu. Zwiedzanie wystawy dla grup: środy, czwartki, piątki przed południem po uprzednim ustaleniu terminu: bibliothek-krakau@goethe.de