Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Fotografia wydarzenia
  • Data:

    2019-06-18 - 2050-06-18

  • Miejsce:

    Muzeum Archidiecezjalne, ul. Kanonicza 19

  • Kategoria:

    Wystawy stałe

Z okazji 25. rocznicy otwarcia Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie, przypadającej na dzień 5. Maja 2019 roku, powstała wystawa stała, która stanowi podróż poprzez sztukę i historię – zarówno Kościoła, jak i samego Muzeum, będąc jednocześnie kontynuacją eksponowanej do tej pory stałej wystawy obiektów sakralnych.

Poszczególne sale wprowadzają nas w bogactwo treści ikonograficznych zawartych w dziełach sztuki chrześcijańskiej oraz ukazują tematy najczęściej obecne w malarstwie, rzeźbie czy rzemiośle artystycznym. Eksponowane obiekty są odzwierciedleniem wielowiekowej tradycji Kościoła. Oprócz tematów wciąż obecnych i popularnych – takich jak wizerunki maryjne, czy przedstawienia świętych i scen biblijnych – wystawa przybliża również i te mniej znane, być może w pewnym sensie zapomniane, a przecież niemniej ważne i równie piękne. Wśród nich znajdziemy chociażby przemijanie oraz śmierć, która wcale nie oznacza kresu naszego życia. Przypominają nam o tym nieustannie święci obecni w relikwiarzach, udostępnionych w specjalnie zaaranżowanym oratorium.

Kolejne sale poprowadzą zwiedzających poprzez etapy posługi kapłańskiej Karola Wojtyły, począwszy od czasów, kiedy jako młody ksiądz mieszkał w pokoju przy ul. Kanoniczej 19, poprzez okres biskupi i kardynalski, w które pomagają nam wejść osobiste pamiątki oraz podarunki, które otrzymywał w tym czasie od wiernych z Krakowa, Archidiecezji, a także z całej Polski i świata. Nasze spotkanie z Karolem Wojtyłą zakończymy przy tzw. „śniadaniu z Janem Pawłem II” – sali ekspozycyjnej, której aranżacja nawiązuje do odwiedzin Ojca Świętego w Muzeum Archidiecezjalnym w 1997 roku. Następnym etapem będzie sala portretowa oraz ciepłe, domowe wnętrze, gdzie spotkamy malarza Fryderyka Pautscha i jego rodzinę.

Obiekty zgromadzone na wystawie „Tempus Argenti. 25 lat Muzeum Archidiecezjalnego w domu Kardynała Wojtyły”, chociaż różne, wspólnie tworzą historię, ale i duchowe oraz artystyczne dziedzictwo zarówno Archidiecezji Krakowskiej, jak i samego Muzeum Archidiecezjalnego. Tkwiące w nich estetyczne i duchowe wartości zachęcają zwiedzających do kontemplacji nad bogactwem ich treści i symboliki.