Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Fotografia wydarzenia
  • Data:

    2024-06-26 - 2025-03-30

  • Miejsce:

    Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18

  • Kategoria:

    Wystawy czasowe

Chris Schwarz był brytyjskim fotografem, założycielem i pierwszym dyrektorem Żydowskiego Muzeum Galicja. Od początku lat 90. fotografował w Polsce ślady żydowskiego dziedzictwa, przejawy zainteresowania żydowską kulturą i oznaki odradzającego się kilka dekad po Zagładzie żydowskiego życia. Wykonane przez niego wtedy zdjęcia stanowią rdzeń stałej wystawy muzeum.

Jednak pierwsza wizyta Chrisa w Polsce miała miejsce dekadę wcześniej. Przyjechał tutaj, jako niezależny fotoreporter, w maju 1981 roku. Chciał sfotografować rzeczywistość komunistycznego państwa, w którym niespełna rok wcześniej zrodziła się „Solidarność”. Podczas krótkiego pobytu – był tu najprawdopodobniej między 2 a 12 maja – pracował głównie w Warszawie i Lublinie oraz w mniejszych miejscowościach na trasie pomiędzy tymi dwoma miastami.

Wystawa to fotograficzny zapis podróży, która odbyła się w szczególnym czasie, w okresie krótkotrwałego i względnego złagodzenia komunistycznych represji wobec społeczeństwa pomiędzy sierpniem 1980 a grudniem 1981. Siedem miesięcy po powrocie Chrisa do Londynu, w Polsce wprowadzono stan wojenny. Na tych samych ulicach, po których kilka miesięcy wcześniej chodził z aparatem, pojawiły się czołgi. Zmiana sytuacji politycznej w Polsce i opóźnienia angielskiego wydawcy sprawiły, że materiał nigdy nie został opublikowany.