Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Fotografia wydarzenia
  • Data:

    2024-07-09 - 2024-09-01

  • Miejsce:

    Cricoteka Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora, ul. Nadwiślańska 2

  • Kategoria:

    Wystawy czasowe

REZONANSE – Instalacje dźwiękowe w przestrzeniach Cricoteki

9 lipca – 1 września 2024
Cricoteka, ul. Nadwiślańska 24, Kraków

Na czas wakacji budynek Cricoteki na krakowskim Podgórzu zamieni się w wielkie pudło rezonansowe, do którego wnętrza będzie można wejść, by na własnej skórze przekonać się, jak dźwięki wpływają na kształtowanie przestrzeni wokół nas. Świętując w tym roku 10-lecie obecności Cricoteki w Podgórzu, w budynku uznanym za współczesną ikonę Krakowa, zaprezentujemy serię instalacji dźwiękowych zaprojektowanych specjalnie dla tego budynku. Od lipca do września zrealizujemy muzyczne interwencje w windzie, na klatce schodowej, w sali wystaw i archiwum.

Do projektu zaproszone zostały uznane polskie kompozytorki oraz kompozytor muzyki nowej: Zosia Hołubowska, Antonina Nowacka, Julek Ploski oraz Aleksandra Słyż. Choć różnią się stylem i strategiami twórczymi, to łączy ich szczególne wyczucie i wrażliwość na przestrzeń. Ich prace wejdą w interakcje z wybranymi audiosferami Cricoteki, uwzględniając ich architekturę, funkcję, historię czy warstwę symboliczną. W ten sposób instalacje zyskają podwójną funkcję: z jednej strony będą uzupełnieniem przestrzeni, akompaniamentem do zastanej sytuacji, z drugiej twórczą interwencją w nie. Każda z instalacji dostępna będzie przez dwa tygodnie, a ich otwarciu towarzyszyć będzie spotkanie z osobą kompozytorką/kompozytorem i koncert live.

Zbadamy audialny potencjał tych przestrzeni wraz z odbiorcami i odbiorczyniami, których zaprosimy do dźwiękowego eksplorowania wnętrz żywego archiwum teatru Cricot 2. Będzie to również okazja do poznania nowych, trudniej dostępnych muzycznych zjawisk w swobodnych, włączających warunkach. Instalacje będą dostępne w godzinach otwarcia Cricoteki.

Program:
9–21 lipca
– Julek Ploski, przestrzeń: winda (9 lipca, godz.18.00 – premiera z koncertem live)
23 lipca – 4 sierpnia – Antonina Nowacka, przestrzeń: klatka schodowa
6–18 sierpnia – Zosia Hołubowska, przestrzeń: archiwum Muzeum Tadeusza Kantora
20 sierpnia – 1 września – Aleksandra Słyż, przestrzeń: wystawa stała Tadeusz Kantor. Widma. Korekta

Zosia Hołubowska | Przestrzeń: archiwum
Premiera i koncert live: 6 sierpnia, godz. 18:00
Czas trwania instalacji: 6–18 sierpnia
Główna część instalacji dostępna jest przed wejściem do archiwum w godz. 11.00–19.00, pozostała część (znajdująca się w archiwum) dostępna jest w godz. 11.00–16.00.
Cricoteka została powołana jako „żywe archiwum” twórczości Tadeusza Kantora, a jedną z jej głównych misji jest dbanie o spuściznę twórcy Cricot 2 rozumianą jako żywa, zmieniająca się tkanka. Zosia Hołubowska w swojej kompozycji wejdzie w dialog z twórczością artysty poprzez interakcję z jej materialnymi śladami i powidokami. Dzięki twórczemu wykorzystaniu i przetworzeniu dźwiękowych archiwaliów, symbolicznie ożywi przestrzeń archiwum, jednocześnie autorsko ją queerując i dekonstruując. To również instalacja o niedostępności oraz nieuniknionej anihilacji archiwum – procesie, w którym udział równie ważny (jak nie ważniejszy) co człowiek, mają podmioty nieludzkie.

Zosia Hołubowska – działająca w Wiedniu artystka dźwiękowa, producentka, performerka. Bada i zajmuje się aktywistycznym ujęciem muzyki, w tym tematami queerowych archiwów, praktyk leczniczych i międzygatunkowej intymności. Tworzy performanse, instalacje dźwiękowe i utwory radiowe oraz komponuje pejzaże dźwiękowe do spektakli tanecznych. Jej prace pokazywane były między innymi w G

***

REZONANSE są częścią projektu O(d)żywianie przestrzeni, czyli serii wydarzeń muzyczno-edukacyjnych, które odbędą się w nieoczywistych, często technicznych przestrzeniach Cricoteki: windach, korytarzach, klatkach schodowych, na placu i jej najbliższych okolicach. Projekt ten realizowany jest z okazji 10-lecia istnienia budynku Cricoteki w Podgórzu, uznanego za współczesną ikonę Krakowa.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024

Koncepcja i koordynacja: Wiktor Bury

Realizacja dźwięku: Mariusz Gąsior, Michał Warmusz

Identyfikacja graficzna: Andrea Nikolov

Zespół realizujący: Justyna Droń, Małgorzata Kmita-Fugiel, Magdalena Link-Lenczowska, Zofia Mikołajska, Aldona Mikulska, Tomasz Pietrucha, Aleksandra Treder

Patroni Medialni: TVP 3 Kraków, TVP Kultura, Glissando, Radio Kraków

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA – instytucja kultury Województwa Małopolskiego