Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Fotografia wydarzenia
  • Data:

    2024-10-08 - 2024-11-11

  • Miejsce:

    Włoski Instytut Kultury, ul. Grodzka 49

  • Kategoria:

    Wystawy czasowe

Włoski Instytut Kultury w Krakowie bierze udział w XX edycji Dnia Sztuki Współczesnej, corocznej inicjatywie promowanej przez Stowarzyszenie Włoskich Muzeów Sztuki Współczesnej (AMACI), której celem jest rozpowszechnianie włoskiej sztuki współczesnej na świecie. Wydarzenie organizowane jest w kontekście obchodów Jubileuszu Igora Mitoraja oraz w ramach Open Eyes Art Festival 2024.

Podwójne wydarzenie rozpocznie lectio magistralis artysty Quayoli o godzinie 12:00 w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, poświęcona związkom sztuki, nauki, technologii i teraźniejszości współczesnych badań artystycznych.

O godzinie 18:00 zapraszamy na kluczowe wydarzenie, jakim będzie w Galerii wystawowej Włoskiego Instytutu Kultury wernisaż suity Pluto #F_03_S4 stworzonej przez Quayolę w 2020 roku jako wariacje na temat arcydzieła Gian Lorenzo Berniniego Porwanie Prozerpiny przez Plutona. Ta praca jest częścią serii Sculpture Factory, ciągłych badań nad rzeźbą klasyczną za pomocą środków robotycznych, inspirowanych „nie-dokończoną” techniką Michała Anioła. Badania artystyczne rozciągają się więc od klasycyzmu Berniniego i Michała Anioła po postmodernizm Mitoraja i współczesność Quayoli nad relacjami człowieka i maszyny, między realnym a sztucznym.

Quayola jest znany na całym świecie ze swojej eksploracji granic między realnym i wirtualnym oraz pomiędzy przeciwieństwami w świecie sztuki. Jego prace wystawiane były w prestiżowych instytucjach międzynarodowych, m.in. w V&A Museum w Londynie, Park Avenue Armory w Nowym Jorku; Narodowym Centrum Sztuki w Tokio; UCCA w Pekinie, How Art Museum w Szanghaju, SeMA w Seulu; Palais de Tokyo w Paryżu; Festiwalu Ars Electronica w Linzu; Festiwalu Sonar w Barcelonie i na Festiwalu Filmowym w Sundance. W 2013 roku został nagrodzony Złotą Nicą na Ars Electronica.