Dosyć o książkach. Ludzie ważni. Bronisław Maj o Andrzeju Bursie
-
Data:
2024-12-02
-
Miejsce:
Krakowskie Forum Kultury, ul. Mikołajska 2
-
Kategoria:
Spotkania i wykłady literackie
Nowy cykl comiesięcznych spotkań o takim właśnie Miłoszowskim tytule w Krakowskim Forum Kultury to opowieść o Krakowie, nade wszystko o jego kulturalnej substancji, historii, teraźniejszości. Opowieść budowana i przypominana z perspektywy ludzi istotnych dla miasta i tego realnego, i tego symbolicznego, dla jego dziejów i pospolitej codzienności.
Bohaterami tych opowieści są wielcy – a czasem tylko popularni, a czasem zapominani – artyści. Artyści wszelkich sztuk: poeci, pisarze, malarze, ludzie teatru, kabaretu, muzycy... Lecz nie jedynie oni. Wszelkie osobowości, które współtworzyły Kraków – i ci (na przykład) wielcy politycy i działacze, uczeni akademicy, i ci bohaterowie jednego sezonu – którzy „opowiedzą swój Kraków”. A z tych tak rozmaitych, a nie wyuczonych opowieści wyłoni się może choćby zarys naszej małej ojczyzny...
Wieczory prowadzi, wcielając się w swoich bohaterów, Bronisław Maj, wspierany przez zaproszonych gości, niekiedy przez śpiewających czy recytujących artystów.
Andrzej Bursa to jedna z najciekawszych i najistotniejszych postaci współczesnej naszej literatury, ale także Krakowa. „Poeta przeklęty”, od którego zaczyna się niemal cała nowa polska poezja; buntownik i jednocześnie publicysta i działacz, żarliwie i bezkompromisowo walczący o swoje idee. Warto spojrzeć na niego, odrzucając efektowne – a niekiedy efekciarskie – stereotypy, i przyjrzeć się całej jego drodze twórczej (tak krótkiej, a niesamowicie intensywnej: poeta umiera jako dwudziestopięciolatek!) od fanatycznej wiary po nihilistyczne zaprzeczenie wszelkim wartościom. Po to, by dostrzec dramatyczną i tragiczną konsekwencję tego wściekle zbuntowanego żywota. I by go, na ile to możliwe, poznać i zrozumieć. Naprawdę warto.