Co robi zdjęcie?
-
Data:
2022-05-13 - 2031-07-10
-
Miejsce:
MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22a
-
Kategoria:
Wystawy stałe
Wystawa główna Muzeum Fotografii w Krakowie przy ul. Rakowickiej w sposób przekrojowy dotyka zarówno kwestii historii fotografii, jej teraźniejszości, jak i przyszłości. W oparciu o ok. 1000 eksponatów z muzealnej kolekcji porusza tematy związane z procesem fotografowania, sposobami wykorzystania zdjęć oraz kulturowym znaczeniem fotografii.
Wystawa główna Muzeum Fotografii w Krakowie przygotowana przez zespół kuratorski MuFo pod przewodnictwem Dominika Kuryłka to pierwsza tego typu prezentowana w Polsce wystawa; przekrojowo prezentująca zarówno historię fotografii, jej teraźniejszość i przyszłość. Tytuł Co robi zdjęcie? doskonale oddaje wielowymiarowe podejście do fotografii, które przyjął zespół kuratorski Muzeum. Zadając pytanie „co robi” – a więc „jak działa”, ale także, w kolokwialnym rozumieniu – „co tworzy” czy „co składa się na” zdjęcie, kuratorzy sięgają po szereg tematów związanych z procesem fotografowania, sposobami wykorzystania zdjęć i kulturowym znaczeniem fotografii.
Podzielona na pięć części wystawa wprowadza widza w świat różnych technik fotograficznych, pozwalając mu zrozumieć nie tylko, jak powstają współczesne odbitki fotograficzne, ale także dowiedzieć się, jakie metody wcześniej stosowano do zapisu obrazów na papierze. Zwiedzający mają okazję zapoznać się z najważniejszymi polskimi fotografami i fotografkami, których prace znajdują się w krakowskich zbiorach – od patrona muzeum, Walerego Rzewuskiego i autorkę tzw. „skarbu z Limanowej”, fotografkę-amatorkę Klementynę Zubrzycką-Bączkowską, przez Jerzego Lewczyńskiego, Zofię Rydet i Zygmunta Rytkę, aż po współczesnych twórców takich jak Kuba Dąbrowski, Robert Kuśmirowski czy Anna Orłowska.
Widzowie przyjrzą się nie tylko postaciom artystów, ale także przeglądowi tematów, poruszanych przez niemal dwieście lat istnienia, takich jak dokumentacja życia rodzinnego, krajobrazu, chmur czy samochodów. Ważnym wątkiem na wystawie jest także kulturowe znaczenie fotografii – to, jak wykorzystywano ją, by przekazywać wiedzę o świecie, ale także, by wpływać na opinię publiczną. Całość zakończy fragment o przyszłości fotografii – o współczesnych technikach obrazowania, wykorzystujących zdjęcia czy o tym, jak na przemiany świata (oraz technologii) reagują artyści i artystki.
Na wystawę Co robi zdjęcie? składa się około 1000 muzealiów ze zbiorów Muzeum Fotografii w Krakowie – odbitki i albumy fotograficzne, szklane klisze, negatywy oraz sprzęt fotograficzny. Różnorodność prezentowanych obiektów nie tylko odzwierciedla bogactwo zbiorów muzeum, ale przede wszystkim jest dowodem na szerokie spojrzenie na fotografię. Nowa wystawa stała patrzy na fotografię szeroko, ukazując ją jako zmieniającą świat technologię, intymny sposób zapisu, jednocześnie towarzyszkę i narzędzie niekończących się globalnych przemian.