Klasztorek. Muzeum Książąt Czartoryskich
-
Data:
2023-06-13 - 2030-12-31
-
Miejsce:
Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 15
-
Kategoria:
Wystawy stałe
Ekspozycja Klasztorka odsłania przed widzem to, co znalazło się poza współczesnym kanonem muzealnictwa, a co – w przeciwieństwie do innych tego rodzaju europejskich zbiorów – przetrwało do dziś, nadając kolekcji Czartoryskich charakter absolutnie unikatowy.
To właśnie w Klasztorku rozpoczął się krakowski rozdział historii Muzeum Książąt Czartoryskich – tu w 1878 roku, wkrótce po przeprowadzce rodzinnych zbiorów z Paryża do Krakowa, otwarto pierwszą ekspozycję. Zaprezentowano na niej rzemiosło artystyczne, historyczne memorabilia oraz pamiątki pochodzące z muzeum, które na początku XIX wieku Izabela Czartoryska założyła w Puławach. Obecna wystawa także nawiązuje do puławskich początków kolekcji i pokazuje obiekty, które świadczą o ówczesnym romantycznym modelu muzealnictwa, kiedy to szczególną troską otaczano muzealia ze względu na ich wartość nie tylko artystyczną, ale przede wszystkim historyczną i symboliczną. Dlatego na wystawie można zobaczyć przedmioty wiązane z królami polskimi, bohaterami narodowymi, muzykami, poetami i pisarzami – takimi jak Julian Ursyn Niemcewicz czy Fryderyk Chopin i Marcelina Czartoryska. Ważnym aspektem ekspozycji w Klasztorku jest także przypomnienie historii zbiorów podczas powstania listopadowego, Wielkiej Emigracji i przeniesienia kolekcji do paryskiego Hôtel Lambert. W Klasztorku znalazły się także kolekcje rzemiosła artystycznego, numizmatów i medali oraz Gabinet Rycin.
Do najciekawszych eksponatów w Klasztorki można, obok kilku już wymienionych, zaliczyć obrazy: Św. Anna Samotrzeć – dzieło nieznanego autora wg Albrechta Dürera, Zwiastowanie Marii – nieznanego autora, Portret mężczyzny wg tradycji uważany za portret Wilhelma Tella – autor nieznany, Portret Henryka IV, króla Francji – nieznanego autora, Portret Jeana-Jacques’a Rousseau – autorstwa Monogramisty M.M., Portret księcia Józefa Poniatowskiego – nieznanego malarza wg Józefa Grassiego, Popiersie Adama Jerzego Czartoryskiego - Klemensa Boryczewskiego, Popiersie Władysława Czartoryskiego – Wiktora Brodzkiego. Zobaczymy tu pamiątki po Napoleonie Bonapartem, Jamesie Cooku, Jeanie-Jacques’u Rousseau, cesarzu Karolu V, królu Franciszku I, królu Anglii Henryku VIII, relikwiarze ze szczątkami Cyda i Jimeny Díaz, Piotra Abelarda i Heloizy, biżuterię patriotyczną związaną z okresem powstania styczniowego. Pokazano także pamiątki związane z przedstawicielami rodziny Czartoryskich: ubiory, biżuterię, przybory toaletowe czy osobiste, broń oraz medale. Piękne przedmioty eksponowane w zabytkowych wnętrzach i meblach tworzą wyjątkowy klimat tego miejsca.
Zwiedzanie w ramach biletu do Muzeum Książąt Czartoryskich.