Bereś / Kantor
-
Data:
2024-03-20 - 2024-12-08
-
Miejsce:
Cricoteka – Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora, ul. Sienna 7/5
-
Kategoria:
Wystawy czasowe
Wystawa Bereś/Kantor jest prezentowana w Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora, oddziale Cricoteki przy ul. Siennej 7/5, jako towarzysząca wystawie Bereś w głównym gmachu. Wystawa obrazuje artystyczną współobecność Jerzego Beresia i Tadeusza Kantora, skupiając się na rzeźbie Zwid Znak Beresia z serii Zwidy oraz autorskiej rekonstrukcji Deski do spektaklu Powrót Odysa Kantora. Prezentacji dzieł artystów towarzyszą materiały wideo, w których Bereś i Kantor wypowiadają się o sobie nawzajem.
Rzeźba Zwid Znak należy do serii Zwidów, które Jerzy Bereś tworzył od początku lat 60. i w których wypracował swój oryginalny język. Sięga w nim do pierwotnych technik ciesielskich, zestawiając je z nowymi tendencjami sztuki lat 60. Monumentalne, drewniane obiekty montowane z fragmentów nieobrobionego drewna, kamieni i skóry budzą skojarzenia z prasłowiańskimi totemami, można je interpretować jako poszukiwania źródeł kultury. Zwid Znak to obiekt z kolekcji własnej Muzeum Tadeusza Kantora.
Dzieło Beresia zostanie zaprezentowane wraz z obiektem Kantora – autorską rekonstrukcją Deski do spektaklu Powrót Odysa zrealizowanego przez artystę w 1944 roku w Podziemnym Teatrze Niezależnym. Wspólnota tego duetu polega na podobnym mechanizmie operowania materialnością, w którym minimalizm i radykalizm postawy twórczej prowadzi obu artystów, każdego w odmienny sposób, do tego samego tworzywa.
Zwid Znak
Podstawą dla dialogu Bereś/Kantor jest prezentacja nabytku Cricoteki – rzeźby Jerzego Beresia zatytułowanej Zwid Znak – przekazanej w darze do kolekcji Muzeum Tadeusza Kantora kilka lat temu. Powstała w 1963 roku rzeźba, po raz pierwszy zaprezentowana na wystawie indywidualnej w Galerii Krzysztofory w 1964 roku, później eksponowana była wielokrotnie. Około 2008 roku dzieło zakupił kolekcjoner Piotr Ratyński. Po niespodziewanej śmierci kolekcjonera jego matka Grażyna Ratyńska zadecydowała, że część dzieł zostanie podarowana różnym muzeom – w ten sposób w 2018 roku Zwid Znak trafił do Muzeum Kantora. W przekazaniu pośredniczyła Fundacja im. Jerzego Beresia i Marii Pinińskiej-Bereś.
Bilety 10/5 zł, w środę wstęp wolny