Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Fotografia wydarzenia
  • Data:

    2025-01-12

  • Miejsce:

    Teatr Łaźnia Nowa, os. Szkolne 25

  • Kategoria:

    Spektakle teatralne

Pierwszy nowohucki teatr powstał w 1952 roku i nosił nazwę NURT, którą dopiero po latach przejęła mała scena Teatru Ludowego (dziś scena Teatralnego Instytutu Młodych).
Aktorami w tym teatrze byli w większości robotnicy, którzy budowali nowe miasto,  a jego pomysłodawcą i założycielem Jan Kurczab, dziennikarz, pisarz, a z zawodu inżynier chemik.
O tym teatrze i o jego twórcy jest spektakl w reżyserii współzałożycielki Łaźni Nowej i Domu Utopii, Małgorzaty Szydłowskiej. Opowieść o perypetiach zespołu i jego szefa działającego w trudnych, represyjnych realiach PRL-u stała się też dla twórców tej prapremiery okazją do zadania pytań o sens tworzenia sztuki oraz o miejsce teatru w życiu lokalnej społeczności. W podwójnej roli Jana Kurczaba/Białego Kruka występuje Jerzy Światłoń. Obok aktorów zawodowych, podobnie jak kiedyś w „Nurcie”, pojawiają się amatorzy, a wśród nich Agnieszka Fliśniak, której dziadek budował Nową Hutę. Atmosferę teatralnej opowieści współtworzy muzyka na żywo w wykonaniu Dominika Stycharskiego. Na scenie ujrzymy Chór Murów, skład którego tworzą aktorzy-amatorzy. Obecność chóru przypomni rzeszę budowniczych Nowej Huty, będzie też okazją, by szarzy ludzie zabrali głos jako sumienie narodu, pełniąc podobną rolę do chóru w antycznej tragedii greckiej.

Reżyseria i scenografia: Małgorzata Szydłowska
Występują: Jerzy Światłoń, Hanna Bieluszko, Barbara Jonak, Agnieszka Fliśnik, Tomasz Augustynowicz, Dominik Stroka, Dominik Stycharski, Bartosz Szydłowski, Tomasz Talerzak