Oczami archeologa
-
Data:
2024-11-25
-
Miejsce:
Centrum Kultury Podgórza – Strefa Sokolska, ul. Sokolska 13
-
Kategoria:
Spotkania i slajdowiska
Centrum Kultury Podgórza zaprasza na wykład Nie tylko Piastowie, czyli ślady działalności budowlanej Gryfitów, Odrowążów, Toporczyków i innych możnych rodów małopolskich w średniowieczu – oczami archeologa.
Miasta i wsie Małopolski usiane są pięknymi, zabytkowymi budowlami, których metryka nierzadko sięga nawet wczesnego średniowiecza. Głównym "inwestorem" budynków o charakterze obronnym w tamtych czasach był panujący ród Piastów, który posiadał w tym względzie wyłączność.
Członkowie innych możnych rodów zamieszkujących te tereny również chcieli - przez wznoszenie okazałych obiektów, okazać swą wielkość. Aby działać w granicach obowiązującego prawa, najczęściej skupiali się na fundowaniu kościołów i klasztorów, czego przykładami są m.in.: zespół klasztorny Bożogrobców w Miechowie czy opactwo Sióstr Benedyktynek w Staniątkach (wzniesione na rozkaz i z funduszy rodu Gryfitów). Jednak nie wszyscy znaczni obywatele chcieli przestrzegać zapisów prawa, a niektórzy czuli się tak wpływowi, że nie obawiali się gniewu panujących i sami wznosili obiekty obronne, czego przykładem może być romański pałac Toporczyków w Morawicy pod Krakowem.
O tym wszystkim opowie Ewa Kubica-Kabacińska.