Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Fotografia wydarzenia
  • Data:

    2024-11-17

  • Miejsce:

    Teatr Groteska, ul. Skarbowa 2

  • Kategoria:

    Spektakle teatralne

Szymborska, Poświatowska, Mrożek, Lem, Widłak i Miłosz – to wybitne postacie literackie związane z Krakowem, o których twórczości w przystępny sposób opowie dzieciom Teatr Groteska. Już 16 listopada odbędzie się bowiem prapremiera spektaklu Gdzie gubią się zdania, który powstał z inspiracji Krakowem jako Miastem Literatury UNESCO. 

Spektakl Gdzie gubią się zdania w reżyserii Karoliny Przystupy to propozycja teatralna dla dzieci od 6-stego roku życia oraz ich rodziców, opiekunów lub pedagogów, sylwetki bohaterów literackiego Krakowa. Autorem scenariusza widowiska jest Michał Kaźmierczak, a w literacki świat Krakowa przy pomocy scenografii przeniesie nas Adrianna Duda. W czasie całego spektaklu, widzom, towarzyszyć będzie głos Michała Rusinka. 

Główna bohaterka – Wisława Szymborska – gubi pewne tajemnicze zdanie. By odnaleźć owo zdanie, poetka wyrusza w niezwykłą podróż, a towarzyszą jej dwaj niezwykli pomocnicy – Mól Futrzany i Rybik Cukrowy. Trójka wędrowców, podążając ukochanymi krakowskimi ścieżkami noblistki, natrafia na bohaterów, którzy zaczerpnięci zostali z twórczości innych krakowskich literatów: Haliny Poświatowskiej, Sławomira Mrożka, Stanisława Lema oraz Wojciecha Widłaka. To jednak nie wszystko, bo na swojej drodze spotkają również nikogo innego jak i samego Czesława Miłosza!  

Jak podkreśla dyrektor Groteski Karol Suszczyński, Kraków to literacka stolica naszego kraju i z tego też powodu twórcom bardzo zależało, żeby najmłodsza widownia miała szansę poznać nie tylko takich pisarzy, którzy tworzą, czy tworzyli specjalnie z myślą o tej grupie odbiorców, ale także tych, których dzieła zazwyczaj poznają w nieco późniejszym wieku. 

- Szymborska, Poświatowska, Mrożek – to nazwiska, które ciągle wokół nas krążą. Spacerując Krakowem, przechodzimy przez Park im. Wisławy Szymborskiej dalej przez Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, na Plantach napotykamy na ławkę Czesława Miłosza, a od niedawna możemy też zwiedzać Gabinet Sławomira Mrożka w Bibliotece Kraków. Świadomie czy nieświadomie młody odbiorca nasiąka tą literackością, a naszym zadaniem jest pomóc mu ją w sobie odkryć. To, jak wykorzysta ją w przyszłości będzie suma pozytywnych, ale i negatywnych doświadczeń z nią związanych. My robimy wszystko, aby zaszczepić tylko te pozytywne, dlatego też nowa produkcja Teatru Groteska będzie jedynie wskazywać kierunki do dalszych – choć pewnie wciąż jeszcze w towarzystwie dorosłych – poszukiwań – mówi Suszczyński. - Niezależnie, bardzo się cieszę, że potrzebą opowiadania najmłodszym widzom o tych, których uważamy za filary współczesnej kultury, udało się nam zainteresować inne instytucje i podmioty, przez co listopadowa prapremiera będzie miała kilku współorganizatorów oraz partnerów – dodaje.  

Spektakl pomaga dostrzec, jak mocno Kraków związany jest z literaturą i jak silna relacja łączy ją z teatrem. By tę korelację podkreślić jeszcze mocniej i oswoić młodych odbiorców z dziełami, ale i nazwiskami krakowskich pisarzy, Groteska realizuje to teatralne wydarzenie w partnerstwie z Krakowskim Biurem Festiwalowym, operatorem Krakowa Miasta Literatury UNESCO. 

- Spektakl powstał z inspiracji Krakowem jako miastem literatury UNESCO. Jesteśmy ogromnie dumni, że już wkrótce zobaczą go pierwsi widzowie i z niecierpliwością czekamy na ich reakcje. Zależy nam, żeby najmłodsi mieszkańcy Krakowa wiedzieli, w jak ciekawym miejscu żyją – mówi Carolina Pietyra, dyrektorka KBF. – Nasze miasto jest niezwykle mocno związane z literaturą, a sama literatura ma silną relację z teatrem. Każdego dnia spacerujemy tymi samymi ulicami, którymi jeszcze niedawno przechadzali się nobliści. Pijemy herbatę w tej samej kawiarni, co Wisława Szymborska, kupujemy warzywa na tym samym targu, co Czesław Miłosz. Codziennie – w tramwaju, kawiarniach, księgarniach, na plantach i rynku – mijamy utalentowanych pisarzy, tłumaczki, wydawców i czytelniczki. Kraków żyje literaturą. Dzięki niej opowiadamy nasze miasto i tworzymy nowe perspektywy. Chciałabym, żeby widzowie wyszli z teatru z takim właśnie przekonaniem – i z radością.  

Historia, którą już w listopadzie podczas finału Festiwalu Literatury dla Dzieci będzie można zobaczyć na deskach Teatru Groteska, jest opowieścią o tym, jak ogromną wartość posiada niczym nieskrępowana zabawa skojarzeniami, inspiracjami i wytworami ludzkiej wyobraźni – czasem tej dziecięcej, o której zapominamy w codziennym pędzie, a także o bliskości z innymi istotami, które nie zawsze mają te cechy, jakich od nich najbardziej oczekujemy… 

W spektaklu występują: Maja Spychaj-Kubacka (Wisława Szymborska), Jakub Popławski (Gruby/ Czesław Miłosz), Małgorzata Hachlowska (Mucha Bzyk Bzyk), Andrzej Kopczyk (Średni/Litera Z: Andrzej Kopczyk, Paweł Mróz (Rybik Cukrowy), Gabriela Oberbek (Pajęczyca/Litera A), Bartłomiej Olszewski (Mały/Litera N), Bartosz Watemborski (Mól Futrzany). 

Projekt zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Spektakl dla widzów od 6 lat.