Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Fotografia wydarzenia
  • Data:

    2024-11-28

  • Miejsce:

    Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Konopnickiej 26

  • Kategoria:

    Festiwale

Organizatorzy ogłosili jesienną odsłonę festiwalu.

28 listopada 2024, godz. 19:30
Klub Studio

TIGRAN HAMASYAN
The Bird of a Thousand Voices
- /premiera/ wersja koncertowa

Tigran Hamasyan – fortepian
Areni Agbabian – śpiew
Yessaï Karapetian – instrumenty klawiszowe
Marc Karapetian – bas
Jerad Lippi – perkusja

Tigran Hamasyan, wirtuoz fortepianu i znakomity kompozytor, szybko wysunął się na czoło współczesnej sceny jazzowej. Bardzo twórczy i innowacyjny. Często porównywany do Keitha Jarretta ze względu na jego niezwykłe występy, osiąga na scenie wysoki poziom intensywności.  Jego muzyka coraz częściej wykracza ze sztywnych ram gatunku, wpuszczając liczne naleciałości etno, elektroniki czy nawet rocka.

Wizjonerskie podejście do swojego instrumentu i całego gatunku sprawiło, że Tigran Hamasyan nie tylko otrzymuje prestiżowe nagrody i występuje na największych scenach, ale również zdobył międzynarodową rzeszę fanów. Pomysłowo łączy tradycyjną muzykę Armenii w swoich kompozycjach i improwizacjach.  Każdy spośród jego 12 albumów odbijał się w środowisku szerokim echem, powodując liczne zachwyty recenzentów i słuchaczy.

Podczas premierowego koncertu w Krakowie usłyszymy najnowszy projekt artysty The Bird of a Thousand Voices inspirowany starożytną ormiańską opowieścią niosącą uniwersalne wezwanie do duchowego przebudzenia.

Maj – czerwiec

Po majowym występie amerykańskiej harfistki Brandee Younger głównym punktem czerwcowej części programu jubileuszowej edycji festiwalu „Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie” będzie koncert Atom String Quartet (11.06, 19.30). W twórczości warszawskiego zespołu oprócz jazzu słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną. W krakowskim Muzeum Manggha grupa przedstawi materiał z wydanego w styczniu nakładem wytwórni Warner Music dwupłytowego albumu Universum, na który każdy z członków zespołu skomponował pełnowymiarowy, wieloczęściowy kwartet smyczkowy. Jak na nazwę festiwalu przystało, w dniach 24–29 czerwca na scenach klubu Piec Art i Krakowskiego Forum Kultury usłyszymy obiecujących artystów w ramach cykli Młoda scena jazzowa i Jazzowe debiuty. Imprezy towarzyszące odbędą się w Cracow Groove Lab przy ul. Romanowicza 19B. (Bartosz Suchecki, Karnet)

Program

27 maja 2024, godz. 20:00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

BRANDEE YOUNGER TRIO /USA/ 

Brandee Younger – harfa
Rashaan Carter – kontrabas i gitara basowa
Ele Howell – perkusja

Brandee Younger – znakomita harfistka, nominowana do nagrody Grammy, zyskała uznanie jako pierwsza czarnoskóra artystka solowa nominowana w kategorii Najlepsza Kompozycja Instrumentalna za utwór „Beautiful Is Black”. Współpracowała z artystami takimi jak: Ravi Coltrane, Jack DeJohnette, Reggie Workman, Charlie Haden, jak również z Beyonce, John Legend, Lauryn Hill i wieloma innymi. Sensacyjnie odebrano jej autorski, jazzowy album „Brand New Life” zrealizowany dla prestiżowej oficyny Impulse Records.

Brandee Younger wprowadza harfę jako instrument wiodący do dzisiejszego jazzu, Sesja „Brand New Life” jest prezentacją oryginalnych kompozycji Brandee i wybranych interpretacji kompozycji Dorothy Ashby.

Harfistka reprezentuje pokolenie współczesnych muzyków improwizujących, którzy silnie inspirują się amerykańską popkulturą i hip hopem album „Brand New Life” zawiera także spore odniesienia do nowoczesnych harmonii, rytmu i melodii, przesiąkniętych hip-hopem, rockiem i elementami melodyjnego popu.

Artystka wystąpi po raz pierwszy w Krakowie, w ramach 30. jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu „Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie”.

--

11 czerwca 2024, godz. 19:30
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

ATOM STRING QUARTET
UNIVERSUM – premiera

Dawid Lubowicz – skrzypce
Mateusz Smoczyński – skrzypce
Michał Zaborski – altówka
Krzysztof Lenczowski – wiolonczela

Atom String Quartet to jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją. W jego twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną.

Kwartet powstał w 2010 roku w Warszawie, tworzą go skrzypkowie: Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista – Michał Zaborski oraz wiolonczelista – Krzysztof Lenczowski. Wszyscy muzycy odebrali gruntowne klasyczne wykształcenie – są absolwentami warszawskiej uczelni muzycznej. Wszyscy także komponują i z powodzeniem prowadzą własne, solowe projekty. Zespół stale gości na największych polskich i światowych scenach muzycznych.

Kwartet nagrał siedem autorskich albumów: FADE IN, PLACES, AtomSPHERE, SEIFERT, PENDERECKI, ESSENCE z których dwa (FADE IN oraz PLACES) otrzymały nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk”.

W 2023 roku Atom String Quartet podpisał ekskluzywny kontrakt z międzynarodową wytwórnią fonograficzną Warner Music, czego efektem jest 2-płytowy album UNIVERSUM, na który złożyły się 4 kilkuczęściowe kwartety smyczkowe, skomponowane przez każdego z muzyków zespołu. Album miał swoją premierę w styczniu 2024 roku. W sezonie 2017/2018 Atom String Quartet był artystą – rezydentem Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. W marcu 2021 roku Atom String Quartet, wspólnie z pianistką Hanią Rani, wykonali utwór Maxa Richtera pt. „Testament”. Zamówiona przez Instytut Adama Mickiewicza kompozycja została napisana i zadedykowana artystom jako hołd dla zmarłego w 2020 roku Krzysztofa Pendereckiego. Prawykonanie utworu zarejestrowała TVP Kultura.

Muzycy Atom String Quartet są regularnie zapraszani do udziału w sesjach nagraniowych innych muzyków, współpracują z czołówką polskich i zagranicznych artystów oraz orkiestr.

--

JAZZOWE DEBIUTY

Dyplomy wokalne /Krakowska Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej/

Utalentowani młodzi wokaliści z gościnnym towarzyszeniem znanych krakowskich artystów.

W programie nie tylko lubiane standardy jazzowe w ciekawych aranżacjach, w stylistyce jazz, soul, blues, folk z elementami popu, ale także własne kompozycje, utwory z innych kultur śpiewane w oryginalnym języku.

24 czerwca 2024, godz. 19:30
Krakowskie Forum Kultury

  • Jagoda Kubik - śpiew
  • Karolina Dylewska - śpiew
  • Katarzyna Milewska - Stasica - śpiew

gościnnie:

  • Piotr Kalicki - fortepian
  • Antoni Dębski  - gitara basowa
  • Michał Heller  - perkusja

25 czerwca 2024, godz. 19:30
Piec Art

  • Ireneusz Stasica - śpiew
  • Magdalena Kudła - śpiew
  • Katarzyna Kiper - śpiew

gościnnie:

  • Adam Niedzielin - fortepian
  • Tomasz Kupiec  - gitara basowa
  • Łukasz Sobczyk - perkusja

26 czerwca 2024, godz. 19:30
Piec Art

  • Anna Salamon - śpiew
  • Katarzyna Białkowska - Nowicka - śpiew

gościnnie:

  • Piotr Kalicki - fortepian
  • Antoni Dębski  - gitara basowa
  • Michał Heller  - perkusja
  • Alicja Czernichowska-Stanek - śpiew
  • Antoni Blumhoff - flet
  • Alek Radliński - gitara
  • Jakub Stojak - fortepian
  • Adam Jończyk - kontrabas
  • Kamil Kulig - gitara basowa
  • Jan Boruta - instrumenty klawiszowe
  • Mateusz Zakrzewski - perkusja

27 czerwca 2024, godz. 19:30
Piec Art

  • Olga Kalarus -Zguda - śpiew
  • Klaudia Kroczek - śpiew
  • Olga Kuśnieruk - śpiew

gościnnie:

  • Adam Niedzielin - fortepian
  • Tomasz Kupiec  - gitara basowa
  • Łukasz Sobczyk - perkusja

29 czerwca 2024, godz. 20:00
Piec Art

MŁODA SCENA JAZZOWA

FILIP SZOSTEK QUINTET

Filip Szostek — saksofon altowy/sopranowy
Michał Jędros — gitara
Szymon Wojnarowicz — fortepian
Michał Pawlikowski — kontrabas
Maksym Dziedziewicz — perkusja

Formacja składająca się z muzyków Krakowskiej, młodej sceny jazzowej, którzy poznali się w czasie studiów na wydziale jazzu Akademii Muzycznej w Krakowie. Zespół czerpie z tradycji muzycznej zachodniego wybrzeża lat 50. i 60., nie zapominając przy tym o osiągnięciach współczesnej harmonii i melodyce. Wspólnie wielokrotnie mieli okazję koncertować w wielu kultowych miejscach na mapie Krakowa tj. Piwnica Pod Baranami, Harris Piano Jazz bar oraz Jazz Club u Muniaka. Zaprezentują własne kompozycje oraz aranżacje, które wprowadzą w klimat ubiegłej ery jazzu.

Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

--

Imprezy towarzyszące:
Cracow Groove Lab, ul. Romanowicza 19b

Źródło: materiały organizatora