Wejman. Grafika. Retrospektywa
-
Data:
2026-02-26 - 2026-03-29
-
Miejsce:
Pałac Sztuki, pl. Szczepański 4
-
Kategoria:
Wystawy czasowe
Jak podkreśla sam artysta:
„Słowo «komedia» w tytule tej grafiki ma niejednoznaczny charakter; zastanawiając się nad nim, myślałem o monumentalnych dziełach i o tym, że ani Boska komedia, ani Nieboska komedia, ani też Komedia ludzka nie są przecież komediami… Motywem Komedii horyzontalnej uczyniłem pejzaż ziemski - sferę zderzoną z dwiema innymi sferami - niebem i piekłem. Moja grafika opowiada o wzajemnych relacjach między nimi.”- Stanisław Wejman
Dzieło to należy do największych i najbardziej ambitnych przedsięwzięć w historii współczesnej grafiki. Pierwsza publiczna prezentacja Komedii odbyła się w 1994 roku, w dniu 50-tych urodzin artysty, w Pałacu Sztuki w Krakowie. Po 32 latach Komedia horyzontalna powraca w to samo miejsce - w nowej aranżacji, na specjalnie zaprojektowanej konstrukcji z cortenu, umożliwiającej pełne doświadczenie jej skali i narracyjnego charakteru.
„Każda poszczególna Dynia niewiele mówi, w zasadzie pozbawiona jest treści, ale - choć zapewne pusta wewnątrz - ma silną tożsamość zewnętrzną. Cały czas jest ta sama, nigdy taka sama.” - Stanisław Wejman
W świecie grafiki cykl ten jest wyjątkowym przedsięwzięciem. Nieskończona ilość powtórzeń tego samego motywu w nieskończonej ilości interesujących wariacji odsłania zarówno potencjał grafiki jako medium jak i niezwykłe mistrzostwo warsztatowe Stanisława Wejmana.
Stanisław Wejman, syn Mieczysława, urodził się w 1944 roku w Jędrzejowie. Od zawsze związany z Krakowem, wraz z żoną, Anną Sobol-Wejman, tworzy niezwykły artystyczny duet grafików należących do pokolenia debiutującego na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni swojego ojca, profesora Mieczysława Wejmana. Jest profesorem zwyczajnym krakowskiej ASP.
Przez wiele lat prowadził pracownię miedziorytu, a w latach 1990–1993 pełnił funkcję dziekana Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. Brał udział w ponad 200 wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w wielu znaczących kolekcjach muzealnych, m.in. w MoMA w Nowym Jorku, Graphische Sammlung Albertina w Wiedniu, a także w zbiorach Muzeów Narodowych w Polsce (w Krakowie, Warszawie i Poznaniu), Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w zbiorach Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.