MOPS w Krakowie Lodołamaczem
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie zajął III miejsce w konkursie LODOŁAMACZE 2012, w kategorii pracodawca nieprzedsiębiorca. MOPS został wyróżniony za szczególną wrażliwość społeczną i promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia. Zdaniem Kapituły konkursu, działalność MOPS na polu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych stanowi wzór godny do naśladowania.
Od wielu lat Ośrodek spełnia wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych. W roku 2011 wynosił on 0,0663. Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mają zlikwidowane bariery architektoniczne, a wymiar ich zatrudnienia został dostosowany do ich możliwości satysfakcjonującego wykonywania pracy. Z osobami niepełnosprawnymi zawarto również umowy na czas nieokreślony. MOPS zapewnia wszelkie przewidziane prawem ułatwienia i przywileje zatrudnionym osobom niepełnosprawnym. Osoby z orzeczoną niepełnosprawnością godzą swoją pracę zawodową z procesem rehabilitacji i leczenia.
W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej zatrudnione osoby z orzeczoną niepełnosprawnością pełnią odpowiedzialne funkcje, pracując na stanowiskach kierowniczych, są również specjalistami i pracownikami merytorycznymi. Osoby niepełnosprawne są zatrudniane zgodnie z ich predyspozycjami i możliwościami; dzięki przychylnie prowadzonej polityce kadrowej, w której odnajdywana jest zgoda między niepełnosprawnością a predyspozycjami zawodowymi osób zatrudnianych, osoby z orzeczoną niepełnosprawnością są pełnowartościowymi pracownikami. Im samym praca zawodowa przynosi wiele satysfakcji i spełnienia, mają też świadomość tego, że ich praca przyczynia się do dobrego wizerunku instytucji, w której pracują. Osoby niepełnosprawne zatrudnione w MOPS przyczyniają się do stworzenia wizerunku urzędnika – wrażliwego profesjonalisty.(JD)