Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

W trosce o jakość bursztynu

„My krakowscy mistrzowie złotnictwa i bursztynnictwa oraz właściciele sklepów i galerii z bursztynem wspólnie z władzami Miasta stajemy w obronie uczciwości i rzetelności w handlu bursztynem bałtyckim” – tymi słowami rozpoczyna się podpisana w środę (4 sierpnia) Deklaracja Dobrych Praktyk Bursztynniczych.

„Cieszę się, że tak liczna grupa kupców – ponad 30 – przyłączyło się do tej inicjatywy. Dzięki nim mieszkańcy Krakowa oraz turyści odwiedzający nasze miasto będą mieli gwarancję, że kupują wyjątkowy i oryginalny wyrób” – powiedziała podczas uroczystości Elżbieta Lęcznarowicz, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa.

Deklarację podpisali: Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Elżbieta Lęcznarowicz, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska Maciej Lisicki, Prezes Fundacji Gdańskiej Cezary Windorbski oraz przedstawiciele instytucji i partnerów, którzy zostali zaproszeni do udziału w projekcie.

„Odpowiadając na apel Prezydentów Gdańska i Krakowa, uroczyście oświadczamy, że z naszych sklepów i galerii trafiają na rynek tylko wyroby z bursztynu bałtyckiego, nie wprowadzamy do obrotu jego falsyfikatów i imitacji. Jednocześnie wzywamy tych, którym zależy na dobrym imieniu bursztynu bałtyckiego oraz Miasta Krakowa, aby w swojej działalności przyjęli stosowane przez nas zasady. Wspólnie deklarujemy, że każdy, kto nie będzie przestrzegał ducha i litery przyjętych przez branżę zasad etycznego działania będzie napiętnowany w naszym środowisku” – czytamy dalej w dokumencie.

Podpisanie deklaracji inauguruje krakowską odsłonę akcji promocyjnej pod nazwą „Paszport Bursztynowy”. Miasto Kraków realizuje ją wspólnie z Miastem Gdańsk oraz Fundacją Gdańską.

Akcja „Paszport Bursztynowy” została zainicjowana w 2009 roku w Gdańsku. Ideą tego projektu jest wprowadzenie na rynku dobrych praktyk w obrocie wyrobami jubilerskimi z bursztynem, które gwarantują ich zakup potwierdzony certyfikatem autentyczności. Zgodnie z zasadami wolnego rynku akces sklepów i galerii do tego projektu odbywa się na zasadach dobrowolnych i jest potwierdzony w obecności Prezydenta Miasta uroczystym podpisaniem deklaracji przestrzegania dobrych praktyk przez przedstawicieli galerii, sklepów jubilerskich i innych placówek handlowych.

„Paszport Bursztynowy”, to także atrakcyjne wydawnictwo, przypominające prawdziwy paszport, w którym zawarte są m.in. porady konsumenckie dotyczące bursztynu i wyrobów jubilerskich, informacje o punktach honorujących sprzedaż zgodnie z zasadami paszportu oraz certyfikaty zakupu potwierdzające autentyczność wyrobu bursztynowego. (KF).

pokaż metkę
Osoba publikująca: PAWEŁ KRAWCZYK - Redakcja MPI
Podmiot publikujący: Kancelaria Prezydenta
Data publikacji: 2010-08-04
Data aktualizacji: 2010-08-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź