Zmiany w Programie Ograniczania Niskiej Emisji
Zwiększenie dotacji na odnawialne źródła energii, umożliwienie ubiegania się o dofinansowanie likwidacji systemów grzewczych mieszanych gazowo-węglowych i elektryczno-węglowych starszych niż 10 lat, oraz 100 proc dotacji także w 2016 roku. To najważniejsze zmiany w gminnym Programie Ograniczania Niskiej Emisji. W środę, 7 października, radni przegłosowali prezydencki projekt zmian.
Jedną z nowości w PONE jest zwiększenie dotacji w przypadku instalacji odnawialnych źródeł energii tj. kolektorów słonecznych i pomp ciepła. To ma zachęcić krakowian do montażu takich rozwiązań, które dotychczas – z uwagi na wysoki koszt – nie cieszyły się zainteresowaniem.
O gminną dotację będą się mogły ubiegać podmioty, które posiadają mieszane systemy grzewcze np. węglowo-gazowe, czy węglowo-elektryczne. Warunkiem przyznania środków na wymianę jest to, by instalacja była starsza niż 10 lat. Konieczna będzie też jednoczesna i trwała likwidacja obu systemów grzewczych i zamontowanie nowego proekologicznego ogrzewania.
Zniknie też zapis dotyczące maksymalnego terminu realizacji zadania wynoszącego 3 miesiące. Inwestorzy będą więc mieli więcej czasu na wymianę starych systemów grzewczych.
Nowością jest także zapis, że ze 100 proc. dofinansowania będą mogli ubiegać wnioskodawcy, którzy złożyli i złożą stosowne dokumenty w latach od 2014 do 2016.
Przypomnijmy: w tym roku na program PONE jest ok. 51,5 mln zł. Są to fundusze pozyskane w ramach programu KAWKA z WFOŚiGW i NFOŚiGW oraz wkład własny Gminy Miejskiej Kraków. W kolejnych latach Miasto planuje przeznaczyć na program łącznie ok 220 mln zł.