Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dzień Służby Celnej w Krakowie

Kampania informacyjna dla mieszkańców oraz ceremonia nadania Izbie Celnej sztandaru – to wydarzenia w ramach krakowskich obchodów Dnia Służby Celnej, który w środę, 22 września o godz. 12 rozpocznie się na Rynku Głównym.

Uroczystość rozpocznie uroczysty apel połączony z nadaniem Izbie Celnej sztandaru. Podczas apelu wyróżnieni funkcjonariusze i pracownicy Izby Celnej w Krakowie otrzymają nominacje i odznaczenia. Po zakończonej uroczystości odbędzie się akcja promocyjna prezentująca rolę i zadania Służby Celnej.

Kampania informacyjna będzie polegała na:

- prezentacji plakatów i materiałów informacyjnych nt Unii Celnej, działalności Służby Celnej oraz osiągnięć krakowskiej Izby Celnej,

- ekspozycji specjalistyczych samochodów służbowych, zatrzymanych eksponatów, towarów podrabianych i pirackich. W trakcie promocji zaprezentowane zostaną umiejętności funkcjonariuszy celnych i psów służbowych, wykorzystywane w kontroli celnej urządzenia (urządzenia rtg i fiberoskopy).

Izba Celna w Krakowie jest jedną z szesnastu izb celnych istniejących w Polsce. Podlegają jej trzy urzędy celne:  UC w Krakowie,  UC w Nowym Targu oraz UC w Nowym Sączu. Izba Celna w Krakowie swym działaniem obejmuje obszar województwa małopolskiego. Aktualnie w krakowskiej Izbie Celnej i podległych jej urzędach oraz oddziałach celnych zatrudnionych jest 866 osób.

W roku 2009 Izba Celna w Krakowie pobrała ponad 9 miliardów  złotych podatku akcyzowego – wpływy uzyskane z poboru podatku akcyzowego plasują naszą izbę celną na jednym z czołowych miejsc w Polsce.

Izba pobrała blisko 48 milionów złotych cła, natomiast wpływy z  tytułu podatku VAT wynoszą blisko 340 milionów złotych.

W ciągu ostatnich lat funkcjonariusze Izby i pracownicy zatrzymali:

ponad 13 milionów sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy,

blisko 85 tysięcy litrów nielegalnego alkoholu,

blisko 450 tysięcy sztuk towarów z podrobionymi znakami towarowymi,

ponad 500 tysięcy sztuk pirackich nośników informacji.

Szacunkowa wartość zajętych towarów przekracza kwotę 30 milionów złotych.

Izba Celna w Krakowie i Gmina Miejska Kraków podpisały porozumienie w ramach którego obie strony zobowiązały się do podjęcia współpracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Krakowa. Współpraca m.in. polega na:

- prowadzeniu działań zmierzających do ograniczenia przestępstw oraz innych zjawisk patologicznych, związanych i z egzekwowaniem przepisów Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii

- inicjowaniu i udziale w programach profilaktycznych i prewencyjnych mających na celu przeciwdziałanie zjawisku narkomani.

- organizowaniu i realizacji akcji prewencyjnych w trakcie trwania imprez sportowych i miejskich imprez masowych. (JD).

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ - Redakcja MPI
Podmiot publikujący: Kancelaria Prezydenta
Data publikacji: 2010-09-20
Data aktualizacji: 2010-09-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź