Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Opieka nad repatriantami

W 2010 roku osiedliły się na terenie Gminy Miejskiej Kraków kolejne 2 rodziny repatriantów z Rosji i Kazachstanu. Łącznie od 1997 roku osiedliły się w Krakowie 32 rodziny. Do Komisji Rodziny i Polityki Społecznej Rady Miasta Krakowa przekazano  27  nowych wniosków o repatriację.

Wydział Świadczeń Socjalnych Urzędu Miasta Krakowa sprawuje opiekę nad repatriantami zaproszonymi uchwałami Rady Miasta Krakowa od momentu przyjazdu do Krakowa, przez okres  co najmniej  roku zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji  (Dz. U. Nr 53 poz. 532).

Zaproszeni w tym roku  repatrianci   otrzymali   mieszkania,  wraz   z   kompletnym

wyposażeniem oraz  pomoc  materialną.  Zawarto 2 umowy związane z aktywizacją zawodową repatriantów. Miasto zwróci część kosztów związanych z remontem lokalu mieszkalnego repatrianta.

Rokrocznie w budżecie Miasta są uchwalane środki finansowe na zadanie "opieka nad repatriantami", odpowiednie do liczby rodzin, których przyjazd jest planowany.     Środki   te   są    przeznaczone   na    opłaty   związane    z     tłumaczeniem    i     uzyskaniem     polskich     dokumentów,   opłaty    skarbowe i   urzędowe,  opłaty    za   hotel, zakupy biletów, transport, wyposażenie mieszkania w podstawowe artykuły meblowe oraz sprzęt  AGD, zabezpieczenie opieki medycznej, zakup leków,  opłaty   czynszowe   oraz na zakup artykułów spożywczych oraz środków czystości.

UMK przejmując opiekę nad zaproszonymi w ramach repatriacji  osobami i rodzinami, stara się stworzyć im odpowiednie  warunki sprzyjające adaptacji w nowym środowisku poprzez:

-      załatwienie dla repatriantów wszelkich spraw urzędowych i administracyjnych związanych z osiedleniem się na terenie Krakowa,

-      udzielenie pomocy w standardowym wyposażeniu mieszkania,

-      zapewnienie opieki medycznej do czasu usamodzielnienia się /ok. 1 roku /,

-      pokrycie kosztów tłumaczenia dokumentów, niezbędnych do otrzymania poświadczenia obywatelstwa polskiego oraz związanych z otrzymaniem polskich dokumentów tożsamości,

-      pokrycie kosztów  zakwaterowania w hotelu do czasu otrzymania lokalu mieszkalnego,

-      pokrycie kosztów wyżywienia do czasu usamodzielnienia się,

-      pomoc przy załatwianiu świadczeń emerytalnych lub rentowych,

-      pomoc w rejestracji w Grodzkim Urzędzie Pracy.

Pracownicy Referatu ds. Świadczeń Społecznych na bieżąco służą pomocą w załatwianiu wszelkich innych spraw dotyczących  repatriantów. (JD).

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2010-12-30
Data aktualizacji: 2010-12-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź