Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Święto Patrona Miasta Krakowa

Wręczenie nagrody im. Józefa Dietla, złożenie kwiatów przed pomnikiem prezydenta Dietla na pl. Wszystkich Świętych i msza w intencji Miasta – to wydarzenia, które będą towarzyszyć obchodom święta patrona Krakowa.

W piątek (18 marca) o godz. 12:00 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 im. Józefa Dietla, w obecności Prezydenta Miasta Krakowa oraz Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa, złożą kwiaty przy pomniku Józefa Dietla stojącym na pl. Wszystkich Świętych.

Tego samego dnia (18 marca, piątek) o godz. 16:30 w Sali Fontany w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35) wręczona zostanie Nagroda im. Józefa Dietla. W tym roku otrzyma ją ks. Andrzej Augustyński - Przewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia „U Siemachy” i Doradca Społeczny Prezydenta Miasta Krakowa ds. Młodzieży. Nagroda ma charakter honorowy i została ustanowiona przez Korporację Samorządową im. Józefa Dietla. Nagroda przyznawana jest osobom oraz instytucjom działającym na rzecz dobra ogólnego w Krakowie i Małopolsce.

W sobotę (19 marca) w dniu Patrona Miasta – św. Józefa – w Bazylice Mariackiej zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Do udziału w nabożeństwie zapraszają Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider. Msza zostanie odprawiona o godz. 18:30, będzie ją celebrował ks. biskup Tadeusz Pieronek.

Przypomnijmy: W 1714 roku Rada Miasta wybrała św. Józefa patronem Krakowa – jako wotum dziękczynne za opiekę w czasie wojny i epidemii. Obraz, przed którym Rada Miasta w roku 1714 zawierzyła Kraków świętemu Józefowi, odbierał niegdyś kult wiernych w nieistniejącym już dziś kościele karmelitów bosych pw. św. Michała i św. Józefa przy ul. Poselskiej. Obecnie znajduje się w Klasztorze Karmelitów Bosych przy ul. Rakowickiej 18.

Józef Dietl (imiennik Świętego) urodził się 28 stycznia 1804 roku w Podbużu koło Sambora. Był lekarzem, profesorem i rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w latach 1866 – 1872 – Prezydentem Krakowa. (KF, JD).

pokaż metkę
Osoba publikująca: MARCIN FABER
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-03-17
Data aktualizacji: 2011-03-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź