Wszystko o Parku Kulturowym
Park Kulturowy Stare Miasto – co to takiego? Po co go stworzono? Jakie zmiany w związku z jego wprowadzeniem czekają mieszkańców? Tego wszystkiego można dowiedzieć się w Urzędzie Miasta Krakowa (pl. Wszystkich Świętych 3-4), w którym działa specjalny punkt informacyjny. Dodatkowe informacje można także znaleźć na stronach internetowych: www.krakow.pl/parkkulturowy i www.bip.krakow.pl/parkkulturowy.
Punkt informacyjny ds. Parku Kulturowego Stare Miasto działa od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-11:00 (Urząd Miasta Krakowa, pl. Wszystkich Świętych 3-4). Pytania w sprawie Parku Kulturowego można przesyłać drogą elektroniczną na adres: parkkulturowy@um.krakow.pl. Można także zadzwonić pod numer telefonu: 12 616-11-24 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-11:00).
A co trzeba wiedzieć na początku? Przede wszystkim to, że Park Kulturowy Stare Miasto ma chronić a nie szkodzić! A co chroni? To co dla krakowian jest najcenniejsze – Stare Miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.
Kraków jest pierwszym polskim miastem, które będzie korzystać z tej formy ochrony zabytkowego centrum. Do tej pory nie było regulacji prawnych umożliwiających miastu skuteczną walkę z elementami szpecącymi zabytkowe centrum. Uznanie obszaru Starego Miasta za Park Kulturowy daje władzom miasta realne narzędzia do egzekwowania dbałości o estetykę tego wyjątkowego miejsca.
Urok zabytkowego centrum Krakowa to nie tylko prezentujące rozmaite style architektoniczne budynki czy pamiętające najdawniejsze dzieje miasta ulice i place. Ważne są wszystkie elementy znajdujące się w tej przestrzeni. Z tego powodu na obszarze Parku Kulturowego mają obowiązywać zakazy i ograniczenia dotyczące zarówno umieszczania nośników reklamowych i nośników informacji wizualnej (znaków, szyldów, tablic itp.), jak i działalności usługowej, prowadzenia robót budowlanych oraz składowania i magazynowania odpadów.
Uchwała Rady Miasta Krakowa w sprawie utworzenia Parku Kulturowego Stare Miasto wchodzi w życie 7 grudnia 2011 roku.
Właściciele, zarządcy nieruchomości i użytkownicy obiektów położonych na terenie parku na dostosowanie się do jej przepisów będą mieli sześć miesięcy. W tym czasie będą musieli zdemontować obiekty zlokalizowane niezgodnie z jej zapisami, a także zmienić formę znaku, szyldu, tablicy, nośników reklamowych czy stoisk handlowych zgodnie z wytycznymi zawartymi w tym akcie prawnym. Będzie to również czas na uzyskanie niezbędnych zezwoleń i opinii.
Granice Parku Kulturowego Stare Miasto przebiegają ulicami: Straszewskiego, Podwale, Dunajewskiego, Basztową, Westerplatte, św. Gertrudy, Bernardyńską oraz fragmentem bulwaru Wisły do ulicy Podzamcze, łączącej się z ulicą Straszewskiego. (KF).