Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Na czym się skupić przy pierwszych treningach?

Postanowione – rozpoczynasz przygodę z treningami! Jednak początki nowych aktywności rodzą wiele pytań. Od czego zacząć, na czym się skupić, jaka dyscyplina będzie najlepsza? To pierwsze z wymienianych pytań. Zacznijmy jednak od początku!

Fot. pexels.com

Technika

Prawidłowa technika ćwiczeń to podstawa uchronienia się przed kontuzjami. Jeśli ćwiczysz samodzielnie, bez trenera, początkowo, dopóki nie poznasz i nie poczujesz swojego ciała staraj się ćwiczyć przy lustrze i korygować ewentualne błędy.

Planowanie

Zaplanuj dni treningowe – dzięki temu łatwiej będzie wygospodarować czas w ciągu dnia, a trudniej o wymówkę.

Rozgrzewka

Każdy trening rozpoczynaj od rozgrzewki. To element ćwiczeń, który przygotowuje ciało do wysiłku fizycznego, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko kontuzji.

Stopniowo zwiększaj intensywność i stopień trudności ćwiczeń

Jeśli jest to pierwsza styczność z treningami, rozpocznij od krótkich aktywności – 20-40 minut. Stopniowo wydłużaj czas ćwiczeń np. do godziny. Na początku opanuj proste ćwiczenia, aby z czasem przejść do trudniejszych.

Wyciszenie i rozciąganie

Pamiętaj, aby kilka minut po treningu przeznaczyć na ochłonięcie i rozciąganie. Jest to czas na unormowanie tętna i wyciszenie organizmu po treningu.

Odżywianie

Zjedz coś po każdym treningu – może to być nawet mały jogurt, koktajl czy warzywo, ale posiłek po treningu jest ważny.

Regeneracja

Zaplanuj czas na regenerację - to ogromnie ważne! Jeśli chcesz obserwować postępy w swoich treningach, musisz mieć też czas, aby odpocząć. Nieustannie bodźcowany organizm, w którymś momencie może odmówić posłuszeństwa domagając się przerwy, co często objawia się uczuciem przetrenowania, osłabieniem, podatnością na kontuzje czy nawet obniżeniem ogólnej odporności.

Materiał powstał przy wsparciu zawodowego fizjoterapeuty i osteopaty - Karola Piotrowskiego

pokaż metkę
Autor: Anna Wawruch
Osoba publikująca: Marta Műller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-03-28
Data aktualizacji: 2022-04-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź