Kard. Dziwisz: Centrum JPII dziełem naszego pokolenia
Kardynał ma nadzieję, że już w przyszłym roku Kraków będzie cieszył się z relikwii Jana Pawła II. - Bardzo proszę księdza Kabzińskiego, aby się spieszył, bo to jest dzieło naszego pokolenia - żartował kardynał. Ks. Jan Kabziński, prezes Centrum JP II, wyraził przekonanie, że kościół w Łagiewnikach będzie pierwszym, w którym znajdą się relikwie papieża Polaka.
- Nie chcemy budować kościoła ani centrum tylko dla ludzi. Ani nie mamy zamiaru mówić, że tu chodzi tylko o Boga. To miejsce i to dzieło winno być sprawą bosko-ludzką - powiedział kard. Dziwisz. - Oby to dzieło było wyciągnięciem dłoni w kierunku religijnych i humanistycznych potrzeb współczesnego człowieka, zwłaszcza młodzieży - dodał.
- Cieszę się, że Urząd Miasta może aktywnie włączyć się w budowę tego wielkiego pomnika dla Jana Pawła II. Papież kochał Kraków, dziś możemy powiedzieć, że Kraków również kocha Jana Pawła II - mówił prezydent Jacek Majchrowski.
Uroczystości wmurowania kamienia poprzedziła msza święta w łagiewnickiej bazylice, pod przewodnictwem kard. Stanisława Ryłko. Uczestniczyła w niej młodzież z ruchów i stowarzyszeń katolickich Archidiecezji Krakowskiej. W koncelebrze wziął udział także metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz, który przywitał zebranych. - Siłą Kościoła jesteście wy, ludzie świeccy. Wy pokazujecie chrześcijaństwo światu i ojczyźnie. Dziękuję wam za współpracę - mówił kardynał.
Kazanie wygłosił kardynał Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. - Ruchy katolickie muszą być szkołą świętości, nie jest to łatwe w czasach laicyzacji, gdy nawet wielu chrześcijan żyje tak, jakby Boga nie było. Szerzy się dziś obojętność, przeciętność i minimalizm religijny - mówił kardynał. Odniósł się również do obecnej sytuacji wiary w świecie. - Europa, która przecież wyrosła z chrześcijańskich korzeni, woła dziś o ewangelizację. O misję chrześcijańską woła również nasza ojczyzna. A my katolicy nie możemy uciekać od świata, bo właśnie do świata zostaliśmy powołani - uważa.
Do tej pory krakowskiemu Kościołowi udało się zbudować w ramach Centrum budynek Wolontariatu oraz dwa poziomy Instytutu Jana Pawła II. W kwietniu zakończą się prace w tzw. kościele dolnym. To tutaj znajdzie się ołtarz z relikwiami papieża.