Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Potrzebna edukacja ekologiczna

Już od blisko 3 lat mieszkańcy Krakowa mogą korzystać z portalu internetowego www.ekocentrum.krakow.pl, poświęconego gospodarce odpadami i utrzymaniu czystości na terenie miasta, a także z bezpłatnej infolinii 800-11-22-11. Regularnie organizowane są również różne akcje ekologiczne.

W tym roku Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu znacznie wzmógł jednak działania edukacyjne, a to dzięki projektowi "Czysty Kraków - Lepsze Życie" (dofinansowanie - w kwocie ponad 410 tysięcy euro - pochodzi ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego). - Ten projekt jest kontynuacją podejmowanych już wcześniej działań edukacyjnych. Jego głównym celem jest podnoszenie świadomości mieszkańców w zakresie ochrony środowiska, gospodarki odpadami i czystości w mieście - wyjaśnia Joanna Mazur z ZIKiT.

Podkreśla przy tym, że działania edukacyjne są bardzo istotne, musi bowiem nastąpić pokonanie bariery mentalnej społeczeństwa, bo wciąż poziom wiedzy w zakresie gospodarki odpadami jest niewystarczający. Wciąż mamy mnóstwo dzikich wysypisk, wciąż niski jest poziom segregacji surowców wtórnych, a mieszkańcy nie czują się odpowiedzialni za utrzymanie czystości w mieście i nie w pełni zdają sobie sprawę z tego, jak negatywny wpływ odpady mają na środowisko.

Projekt "Czysty Kraków - Lepsze Życie" obejmuje m.in. szkolenia oraz konkursy dla dzieci i młodzieży, panele dyskusyjne, konferencje, imprezy plenerowe, wystawy tematyczne oraz działania promocyjne (broszury, plakaty, reklamy na tramwajach i autobusach, programy radiowe i telewizyjne, artykuły w prasie itp.). Większość z tych elementów projektu została już w bieżącym roku zrealizowana.

ZIKiT prowadzi m.in. bezpłatną infolinię 800-11-22-11 oraz portal internetowy Ekocentrum, dzięki którym krakowianie mogą zdobyć szereg informacji na temat gospodarki odpadami i czystości w mieście. Na stronie www.ekocentrum. krakow.pl dostępne są m.in. materiały edukacyjne, mapka pokazująca lokalizacje dzwonów do segregacji oraz aptek zbierających przeterminowane leki, a także filmiki edukacyjne (przykładowo - najmłodszych do segregacji śmieci zachęca sympatyczny ślimak Tosiek).

Prócz tego witryna Ekocentrum oferuje dostęp do tzw. Bazaru - internetowej giełdy rzeczy używanych. Każdy, kto ma niepotrzebne, ale wciąż sprawne przedmioty (np. meble, sprzęt rtv i agd, odzież, książki, płyty CD, wózki i inne artykuły dziecięce) lub szuka używanych rzeczy, może zamieścić ogłoszenie na Bazarze - oczywiście bezpłatnie (wystarczy kliknąć w baner "Bazar ogłoszenia").

W ramach projektu "Czysty Kraków - Lepsze Życie" na terenie Krakowa działają również trzy punkty informacyjne: w przejściu podziemnym na pl. Bohaterów Getta, w przejściu podziemnym szybkiego tramwaju przy Politechnice oraz w budynku MOWiS na os. Centrum C 10, pok. 2 (czynne w dni robocze, w godz. 9 - 17).

Dzięki tym punktom mieszkańcy mogą poszerzyć swą wiedzę z dziedziny gospodarki odpadami i ochrony środowiska. Można tam m.in. uzyskać szereg porad z zakresu segregacji i recyklingu (np. jak przygotowywać surowce wtórne przed wrzuceniem ich do dzwonów, albo gdzie pozbywać się odpadów problemowych) lub otrzymać zestawy do sprzątania psich nieczystości. Pracownicy punktów udzielają też informacji na temat nowych inwestycji miejskich z zakresu gospodarki odpadami: zakładu demontażu odpadów wielkogabarytowych (uruchomionego w czerwcu) i lamusowni (w budowie).

Aby przybliżyć krakowianom tematykę czystości i gospodarki odpadami, prowadzono również w tym roku szkolenia - dla różnych grup wiekowych: dzieci i młodzieży, nauczycieli, ekologów radnych miasta oraz radnych dzielnicowych. A przed nami jeszcze m.in. konferencje i panele dyskusyjne.

- Najbliższy panel pt. "Co dalej z odpadami komunalnymi w Krakowie?" odbędzie się 8 listopada (osoby zainteresowane prosimy o kontakt z panią Martą Kętrzyńską - tel. 12-616-86-57, e-mail: mketrzynska@zikit.krakow.pl). Kolejne panele zaplanowano natomiast na: 15 listopada (poświęcony będzie edukacji ekologicznej) oraz 29 listopada (temat: nowoczesne zarządzanie w gospodarce odpadami) - wymienia Joanna Mazur. Dodaje, że na jesień planowane są jeszcze m.in.: ekologiczny konkurs dla dzieci oraz kolejny happening (tym razem będą rozdawane ekologiczne torby na zakupy).

Więcej informacji na temat prowadzonych przez ZIKiT działań dotyczących odpadów i czystości w mieście znaleźć można na stronie www.ekocentrum. krakow.pl oraz pod numerem bezpłatnej infolinii 800-11 22-11. (PSZ)

pokaż metkę
Osoba publikująca: WIESŁAW SZCZUREK
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2010-10-27
Data aktualizacji: 2010-10-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź