Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kultura w czasach kwarantanny. Odcinek 3

#zostanwdomu i wykorzystaj czas izolacji aby nadrobić kulturalne zaległości! Publikujemy trzeci odcinek kulturalnych inspiracji dla ciekawych świata. Ostatnim razem przeglądaliśmy dla Was kulturalne oferty najbliższych krajów sąsiedzkich. Ponieważ jednak z klikaniem bywa tak, że nie zawsze uda się wyhamować w porę, to zawędrowaliśmy nieco dalej… Oto kolejne europejskie kraje i kolejna porcja informacji!

Fot. pixabay.com

GÖTEBORG (Szwecja)

Doświadczyć unikalnego klimatu tego północnego miasta, nie wstając z kanapy możemy na oficjalnej stronie miasta https://www.goteborg.com/en/experience-gothenburg-online/. Z kolei tutaj znajdziecie stronkę umożliwiającą eksplorowanie zbiorów lokalnych muzeów.

Goteborg

TALLIN (Estonia)

O tym, że sporo miast i instytucji w różnych krajach udostępnia obecnie online swoje biblioteczne zbiory pisaliśmy już w poprzednim odcinku naszego cyklu. Podaż dostępnych w Internecie audio i e-booków jest naprawdę imponująca i świadczy o rosnących apetytach moli książkowych. Ale co w sytuacji, gdy pracujący zdalnie rodzice zwyczajnie nie mają czasu rozwijać literackich pasji swoich pociech? Telewizor i konsola do gier to nie jedyne – a z pewnością nie najbardziej wychowawcze – rozwiązanie. Estońskie miasto Tallin zaoferowało swoim mieszkańcom usługę „bibliotekarka na telefon”. Nie, nie – to bynajmniej nie pomyłka! Nie chodzi o telefoniczny kontakt z biblioteką, ale właśnie z bibliotekarką – konkretną panią, która odciąży rodzica podczas półgodzinnej sesji czytania dziecku książki! Wybieramy dowolną propozycję literacką z katalogu, wysyłamy zamówienie – klik i gotowe! Pół godziny słuchowiska dla dziecka i czas na kawę, albo relaksującą jogę dla nas!

Tallin library

MADRYT (Hiszpania)

Nie jest łatwo utrzymać w ryzach kwarantanny naród tak towarzyski z natury jak Hiszpanie. Ponieważ skala epidemii w tym kraju także jest bardzo niepokojąca, zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym wdrożono bardzo wiele rozwiązań, mających nie tylko pomóc w potrzebie grupom najbardziej potrzebujących (np. seniorzy), ale także umożliwić konsolidację społeczną i twórcze wykorzystanie czasu izolacji. Poza światowej sławy zabytkami i galeriami sztuki Madrytu dostępnymi online (pisaliśmy o nich w pierwszym odcinku cyklu), na uwagę zasługuje miejski portal zbierający ponad 40 cyfrowych „rozrywek” dla młodzieży. Warto kliknąć, żeby zobaczyć jak Hiszpanie spędzają teraz czas, a przy okazji – dokształcić się językowo.

Madryt

PARYŻ (Francja)

La France Culture – to internetowa sekcja Radio France, gdzie znajdziemy zarówno poświęcone kulturze teksty do przeczytania (artykuły, wywiady), jak i tematyczne audycje i podcasty. Ćwicząc francuski można zagłębić się w świat teatru, kina, muzyki, filozofii, czy nawet mody haute cuture. Kultura pozostaje z nami (#Culturecheznous) w tych trudnych czasach – deklarują Francuzi. Na ministerialnej stronie https://www.culture.gouv.fr/Culturecheznous znajdziemy bloki tematyczne ze wszystkich jej dziedzin, lekcje i warsztaty online dla dzieci, linki do streamingowanych spektakli i koncertów dla dorosłych, a nawet rekomendacje filmowe.

Culture chez nous

RZYM i FLORENCJA (Włochy)

Wieczne Miasto nie bez powodu zostawiamy na koniec. Chociaż skala tragedii wywołanej koronawirusem jest we Włoszech niewyobrażalna, cały świat z podziwem patrzy na walkę, jaką Włosi toczą zarówno z epidemią, jak i – kardynalnie obcą im kulturowo – izolacją. Światowe media nie raz obiegły informacje o organizowanych przez Włochów „koncertach balkonowych”, a do zwiedzania włoskich galerii sztuki w wirtualu zapraszaliśmy w poprzednich odcinkach. Dzięki platformie www.google.com/artproject, albo przez liczne strony (przez strony: www.tourvirtuale.museicapitolini.org, tourvirtuale.mercatiditraiano.it, tourvirtuale.arapacis.it, tourvirtuale.museonapoleonico.it, tourvirtuale.museivillatorlonia.it) pospacerujemy także po bogatych w eksponaty muzeach Rzymu.

BiblioTu portal

Przyłączając się do krajowych akcji #zostajęwdomu i #kulturawdomu, miasto promuje np. BiblioTu, który oferuje możliwość bezpłatnej rejestracji online w bibliotekach i korzystania z ich zasobów. Pałac Wystawowy (Palazzo delle Esposizioni) oferuje udział wirtualny w konferencjach. Portal muzeum MACRO zachęca zdjęciami i klipami do rozważań nad sztuką. Auditorium Parco della Musica zapoznaje z historiami życia np. Dantego, czy zespołu Led Zeppelin. Casa del Jazz przybliża sylwetki i dzieła jazzmanów. Swoje sztuki i wywiady prezentują online Teatro di Roma i Teatro di Opera. Z kolei ścieżka do bogatych zbiorów muzeów Florencji prowadzi m.in. przez tę stronę.

Zostawiając Was w kulturalnym i artystycznym rozmarzeniu, żegnamy się do kolejnego odcinka!

Przegapiłeś? Zobacz teraz 1 ODCINEK i 2 ODCINEK cyklu!

 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2020-04-01
Data aktualizacji: 2020-04-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź