Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

78. konkurs szopek tym razem on-line

Szopki to najlepszy krakowski „towar eksportowy”. Misterne dzieła szopkarzy, budziły niezmiennie zachwyt podczas licznych międzynarodowych prezentacji, wystaw i eventów organizowanych w miastach partnerskich i nie tylko. Warsztaty szopkarskie w Edynburgu i Frankfurcie cieszyły się ogromnym powodzeniem. A szopka stworzona wspólnie przez młodzież ze szkół krakowskich oraz frankfurckich na warsztatach w Celestacie zdobi nowohucki Dom Pomocy Społecznej. 

 

Fot. Muzeum Krakowa

Po raz pierwszy w historii konkursu szopek krakowskich, nie licząc lat okupacji niemieckiej, szopkarze nie zaprezentowali swoich dzieł u stóp pomnika Adama Mickiewicza. Pandemia koronawirusa zmusiła Muzeum Krakowa do przeniesienia konkursu do cyberprzestrzeni.

O naszych corocznych konkursowych zwyczajach przypomniał nam dzisiaj o godz. 12.05 dźwięk dzwonu Bolesław, bijącego z Wieży Ratuszowej. W tym samym czasie na profilu Muzeum Krakowa na Facebooku http://www.facebook.com/muzeumkrakowa opublikowany został reportaż o tegorocznym, wyjątkowym konkursie.

W tym roku jury, które zbierze się 3 grudnia wybierze najpiękniejsze szopki spośród 87 kandydatek. Prace zgłoszono w następujących kategoriach:

seniorzy powyżej 18 lat – 50 szopek                 

młodzież 15-18 lat – 6 szopek                 

dzieci 12-14 lat – 8 szopek                 

dzieci 9-11 lat – 5 szopek                   

dzieci do 8 lat – 7 szopek                  

rodzinne – 11 szopek                 


W 2019 roku do konkursu zgłoszono 131 szopek – 48 szopek w kategorii seniorów, 11 szopek w kategorii szopek młodzieżowych, 52 szopki dziecięce oraz 20 szopek rodzinnych.

Tegoroczny werdykt jury poznamy w niedzielę 6 grudnia o godz. 14.00. Ogłoszenie wyników będzie można śledzić na żywo poprzez muzealnego Facebooka: www.facebook.com/muzeumkrakowa. Pokonkursową wystawę nagrodzonych szopek będzie można oglądać za pośrednictwem strony internetowej www.muzeumkrakowa.pl. To, czy i kiedy wystawa będzie dostępna dla zwiedzających, zależeć będzie od decyzji dotyczących dalszych obostrzeń sanitarnych.
Jak co roku najpiękniejsze szopki z poprzednich edycji konkursu pojawią się jednak na krakowskich ulicach i placach oraz w witrynach sklepowych. To wspólna inicjatywa Krakowskiego Biura Festiwalowego i Muzeum Krakowa.

Zachęcamy do obejrzenia materiału o tegorocznym konkursie szopek na www.facebook.com/muzeumkrakowa.

78. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa „Szopki w Celestacie” uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2020-12-02
Data aktualizacji: 2020-12-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź