Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

27 stycznia to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Obchodzone w rocznicę wyzwolenia byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku. W tym dniu na całym świecie odbywają się wydarzenia oraz inicjatywy upamiętniające ten tragiczny moment historii.

Transport więźniów do Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau
Fot. Wikipedia, Bundesarchiv

Holokaust jest faktem historycznym, którego nie można nie uznawać i nie wolno nie pamiętać. Na datę obchodów święta wyznaczono 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku przez Armię Czerwoną.

Tylko pamięć o historii może uwrażliwić przyszłe pokolenia na problem Holokaustu i zapobiec podobnym aktom ludobójstwa w przyszłości. Potępiając tzw. „kłamstwo oświęcimskie” ONZ przestrzega kraje i narody przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami, które są zarzewiem konfliktów i dehumanizacji.

27 stycznia wspominamy los więźniów Auschwitz-Birkenau – przede wszystkim Żydów, ale także przedstawicieli innych grup etnicznych i społecznych, mniejszości religijnych i seksualnych. Na skutek masowej eksterminacji życie w Auschwitz-Birkenau tracili Polacy, Romowie, Świadkowie Jehowy. Oddając cześć ich pamięci, bronimy dziś w Krakowie ideałów wolności, braterstwa, równości i szeroko pojętej tolerancji.
 

Obozowy strój z fioletowym trójkątem przeznaczony dla wzięzionych Świadków Jehowy

Na zdjęciu powyżej: obozowy strój z fioletowym trójkątem przeznaczony dla więzionych Świadków Jehowy / fot. JW.ORG. Zdjęcie udostępnione przez Biuro Informacji Publicznej Świadków Jehowy w Polsce

 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-01-25
Data aktualizacji: 2022-02-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź