Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Rozmowy o zarządzaniu obiektami światowego dziedzictwa

W dniach 26-28 września odbyło się w Krakowie posiedzenie Komisji Ogólnej ds. Kultury Zgromadzenia Parlamentarnego Inicjatywy Środkowoeuropejskiej. Spotkanie, w którym brali udział przedstawiciele dziesięciu państw, było poświęcone zarządzaniu obiektami z listy światowego dziedzictwa UNESCO oraz ich ochronie w regionie Inicjatywy Środkowoeuropejskiej.

stare miasto w Krakowie z lotu ptaka
Fot. Jan Graczyński

Posiedzenie zostało zorganizowane w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie przez Kancelarię Sejmu RP. Poza polską delegacją brali w nim udział przedstawiciele Albanii, Chorwacji, Czarnogóry, Czech, Rumunii, Serbii, Ukrainy, Węgier i Włoch. Obrady prowadził poseł Tomasz Głogowski, przewodniczący Komisji Ogólnej ds. Kultury Zgromadzenia Parlamentarnego IŚE.

Poza parlamentarzystami wystąpili przedstawiciele sekretariatu wykonawczego IŚE w Trieście, Ligii Miejsc Światowego Dziedzictwa w Polsce, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz władz Krakowa. Katarzyna Piotrowska, zastępczyni dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK przybliżyła doświadczenia naszego miasta w zarządzaniu miejscem światowego dziedzictwa. Opowiedziała także o Twierdzy Kraków w kontekście potencjalnej współpracy zmierzającej do utworzenia europejskiego szlaku kulturowego, a w przyszłości być może także ubiegania się o status miejsca światowego dziedzictwa.

Zorganizowanie posiedzenia komisji w Krakowie podkreśla rolę naszego miasta w działaniach skoncentrowanych na trosce o dziedzictwo. Jest to także okazja do zaprezentowania dwóch miejsc z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO – historycznego centrum Krakowa i Kopalni Soli „Wieliczka”.


Inicjatywa Środkowoeuropejska (IŚE; ang. Central European Initiative - CEI) skupia siedemnaście państw: Albanię, Białoruś, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Chorwację, Czarnogórę, Czechy, Macedonię Północną, Mołdawię, Polskę, Rumunię, Serbię, Słowację, Słowenię, Ukrainę, Węgry i Włochy.

Głównym zadaniem IŚE jako ugrupowania regionalnego jest wspieranie procesu integracji europejskiej. A wśród celów organizacji można wymienić także pogłębianie spójności regionalnej, zacieśnianie współpracy między państwami członkowskimi niezależnie od postępów w procesie integracji europejskiej, promowanie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, a także dążenie do ustanowienia praktycznej i instytucjonalnej współpracy IŚE z UE/ Komisją Europejską.

Współpraca w ramach IŚE odbywa się na szczeblu szefów rządów, ministerstw oraz w ramach Wymiaru Parlamentarnego IŚE, który zrzesza parlamentarzystów. W ramach Wymiaru Parlamentarnego funkcjonują trzy Komisje Ogólne, jednej z nich − Komisji ds. Kultury aktualnie przewodniczy poseł Tomasz Głogowski.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-09-21
Data aktualizacji: 2022-10-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź