Kraków zainspirował włoskie Bentivoglio
Kraków – jedna z europejskich stolic kultury, od ponad czterdziestu lat stanowiąca część światowego dziedzictwa UNESCO - nie traci na atrakcyjności. Potwierdza to intensywny ruch turystyczny, liczne pozytywne opinie zagranicznych gości, ale także inspiracje, które wywożą oni z naszego miasta.

Do grona osób zainspirowanych Krakowem dołączyła Alice Vecchi, Burmistrzyni włoskiego miasta Bentivoglio koło Bolonii. Podczas pobytu w naszym mieście jej szczególną uwagę przykuła instalacja na Placu Bohaterów Getta, utworzona przez artystów w 2005 roku i stanowiąca upamiętnienie tragicznego losu mieszkańców żydowskiego getta z czasu II wojny światowej. Krzesła – 33 większe i 37 mniejszych – symbolicznie przywołują obrazy ludzi oczekujących na ostatnią podróż do obozów zagłady.
Powodowana silnymi emocjami, jakie wzbudził w niej wspomniany pomnik, Burmistrzyni Bentivoglio postanowiła zaczerpnąć z krakowskiego wzorca. W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu, przypadającym po raz pierwszy podczas kadencji Pani Vecchi, na dziedzińcu Urzędu Miasta Bentivoglio zorganizowano wystawę czasową, składającą się z drewnianych krzeseł. Upamiętniono w ten sposób historię włoskiej kobiety, deportowanej do obozu koncentracyjnego w niedalekiej miejscowości Fossoli. O wydarzeniu – i krakowskiej inspiracji – Pani Burmistrz Vecchi napisała do Prezydenta Aleksandra Miszalskiego.