Pierwszy rok Expats in Business
Przyjechali w poszukiwaniu lepszych możliwości osobistego rozwoju. To co znaleźli w Krakowie, to nie tylko nowy dom, ale także społeczność, która daje wsparcie na płaszczyźnie zawodowej i prywatnej. Nieformalna grupa Expats in Business świętuje swoje pierwsze urodziny i deklaruje, że dopiero się rozkręca!

- Łączy nas więcej niż doświadczenie migracji ekonomicznej. – opowiada współzałożyciel i lider Expats in Business Ziyan Sinnen (Zee). Sam pracuje w sektorze IT i przyjechał do Krakowa w 2017 roku ze Sri Lanki w związku z relokacją firmy. – Spotykając się z innymi obcokrajowcami siłą rzeczy zaczynaliśmy rozmawiać nie tylko o praktycznych aspektach mieszkania w waszym mieście, ale także o naszej pracy. Ktoś poszukiwał kontaktów biznesowych, ktoś inny możliwości promocji swoich usług lub działalności. Pracowaliśmy w różnych sektorach – jedni w większych korporacjach, inni w rodzinnych przedsiębiorstwach – ale wszyscy odczuwaliśmy potrzebę wymiany doświadczeń i sieciowania.
Tak narodziła się społeczność Expats in Business.Wspólnie z innymi obcokrajowcami (Bhautik Joshi, Chaima Gaaloul, Avotra Andrianina Randria, Daniel Sarli, Chamila Ambahera, Ishimwe Etienne, Ana Tsitsagi, Izem Goler, Oksana Avdan, Fatmanur Burcu Bozik, Akshay Bapat, Nigar Gulamaliyeva, Kamila Sinnen) Ziyan założył w mediach społecznościowych nieformalną grupę, która miała się stać platformą do nawiązywania kontaktów i wymiany doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami i profesjonalistami z różnych krajów, których aktywność zawodowa była związana z Krakowem. Członkowie społeczności mogą tu dzielić się praktycznymi wskazówkami na temat działalności gospodarczej w Polsce, reklamować swoją działalność i poszukiwać partnerów do wspólnych projektów. Dziś społeczność, która dawno wykroczyła poza Kraków, liczy już kilkaset członków!
- Szybko się okazało, że poza wymianą informacji obcokrajowcy potrzebują także integracji. Zaczęliśmy organizować regularne spotkania w krakowskich kawiarniach, a potem trafiliśmy do Centrum Wielokulturowego na Zabłociu, które wspiera nas gdy chcemy zorganizować większe wydarzenie. – opowiada Zee - Organizujemy więc spotkania z ekspertami z różnych dziedzin, sesje tematyczne, motywacyjne i networkingowe. W tej społeczności mile widziany jest każdy, kto jest otwarty na nowe kontakty i gotowy do współpracy. Wierzymy, że spośród osób przychodzących na spotkania z czasem uda się zbudować stały zespół, a nasza działalność będzie przykuwać uwagę potencjalnych sponsorów. Pochodzimy w różnych krajów i możemy wiele zaoferować zarówno Krakowianom, jak i sobie nawzajem. Dlatego w tym roku chcemy rozpocząć cykl prezentacji kulturalnych, które będziemy organizować pod hasłem „CULTOURA 2025”. Oczywiście jesteśmy w tym zakresie otwarci na współpracę.
Od początku tego roku spotkania grupy Expats in Business poświęcone były przedsiębiorczości kobiet. Podczas kilku sesji swoim doświadczeniem biznesowym podzieliły się m.in. Joanna Kamińska, Hokuma Guluzade i Yulia Makarova.
27 marca – w Miesiącu Kobiet - w Centrum Wielokulturowym odbyła się sesja podsumowująca potencjał kobiecej przedsiębiorczości oraz… pierwszy rok działalności Expats in Business. Główną mówczynią spotkania była ekspertka marketingu i wizerunku Kandaka Dua, która opowiedziała o znaczeniu osobistego brendingu. Uwagami na temat rozwoju zawodowego i doświadczenia budowania społeczności podzieliły się także prezeska stowarzyszenia IWAK (International Women of Kraków) Melinda Laikhram, inicjatorka „Spotkania biznesowe na luzie” Katarzyna Faliszek oraz koordynatorka Centrum Wielokulturowego Paulina Pilipiuk. W imieniu władz miasta krakowskim ekspatom gratulowała Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Krakowa Ewelina Pytel, która opowiedziała o wydarzeniach Miesiąca Krakowianek i zaprosiła na Maj Równości.