Dom Krakowski w Norymberdze rozwiń menu

Wydarzenia kulturalne w Domu Krakowskim rozwiń

Partnerzy rozwiń

Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wydarzenia kulturalne w Domu Krakowskim w Norymberdze w 2021 roku

Jubileusz 500-lecia Dzwonu Zygmunt
17 lipca

Informacje na temat wydarzeń jubileuszowych, które odbyły się zarówno w Krakowie jak i w Norymberdze dostępne są tutaj:

Koncert zespołu Sunday Morning Orchestra
24 lipca

Koncert odbył się na placu im. Andreija Sacharowa (obok prac Dashdemeda Sampila) po oprowadzaniu kuratorskim po wystawie „InselKunst 2021“. Sunday Morning Orchiestra to norymberski zespół, który tworzą Maleen Schulz-Kallenbach (śpiew) oraz Oliver Zoglauer (kontrabas i śpiew). Zespół ten jest reprezentantem prężnie rozwijającej się młodej i niezależnej sceny muzycznej w Norymberdze.

Sunday Morning Orchestra
Fot.: Khrystyna Jalowa


InselKunst
24 lipca – 19 września  

Piąta już edycja wystawy „InselKunst” została otwarta 24 lipca. W tym roku udział w niej wzięła aż trójka artystów. Kraków reprezentowali absolwenci krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Martyna Kielesińska i Cyryl Polaczek, którzy w duecie przygotowali instalację na fasadę Domu Krakowskiego. Stronę norymberską reprezentował artysta, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Ulan Bator w Mongolii i Norymberdze, ale żyjący i tworzący  już od ponad 15 lat w Norymberdze Dashdemed Sampil.

Cała trójka to artyści z dużym dorobkiem artystycznym, wielokrotnie nagradzani także w konkursach międzynarodowych.

Dashdemed to malarz, którego obrazy od jakiegoś czasu wchodzą w trzeci wymiar stając się reliefami lub obiektami. Na wystawę InselKunst przygotował instalację w postaci dwóch obiektów. Do pracy wykorzystał powszechnie znane materiały budowlane: pustaki, cement, pigmenty, wpisując tym samym swoje obiekty w pejzaż betonowego miasta. Same obiekty są bardzo malarskie. Czujne oko odnajdzie w nich charakterystyczne dla Dashdemeda zabiegi malarskie oraz motywy towarzyszące mu w całej jego twórczości: człowiek, jego biologiczne potrzeby, tęsknoty, niepokój.
https://www.dashdemed.com

Insel Kunst 2021v
Fot.: Khrystyna Jalowa

Martyna i Cyryl postanowili wykorzystać do swojej prezentacji okna Domu Krakowskiego, wstawiając w nie kraty. Kraty okienne znane nam są z ich funkcji zabezpieczającej budynek. Wcześniej czymś charakterystycznym było wykorzystanie ich także w celach informacyjnych. Motywy, znajdujące się na żeliwnych kratach często informowały o tym jaka grupa zawodowa wykorzystuje znajdujący się za nimi lokal. Dzisiaj ta tradycja zanikła ale Cyryl i Martyna sięgnęli do niej ponownie dodając jej aktualnych znaczeń. Od dwóch lat znajdujemy się w stanie pandemii. Wiele przedsiębiorstw, firm, lokali gastronomicznych, znajdujących się w budynkach musiało zamknąć swoją działalność na dłuższy czas, niektóre upadły. Pandemia zamknęła nam okna, ograniczyła naszą wolność. Jednak dla pary artystów to nie tylko pesymistyczne czasy bowiem w tym to czasie zostali rodzicami i również te informacje umieścili na kratach prezentowanych na wystawie. Z trzech przygotowanych dla nas krat, jedną zaprojektowali wspólnie - na tej widzimy motyw dziecka balansującego na krawędzi okna, w tle: pęknięta szyba. Konsekwencją obawy przed upadkiem gospodarki jest strach rodziców o nasze rodziny i wspólną przyszłość…
http://cyrylpolaczek.com
https://martynakielesinska.com

artyści Insel Kunst 2021
Fot.: Khrystyna Jalowa

 

 

Stadt(ver)führungen
18 września

Stadt(ver)führungen to coroczna impreza ciesząca się ogromnych zainteresowaniem, organizowana przez Miasto Norymberga.
Dom Krakowski był częścią wydarzeń w kategorii instytucji kulturalnych: „Sztuka i Kultura”.
Tegorocznym motywem przewodnim imprezy był „Wegweiser”( Drogowskaz), a Dom Krakowski zaistniał na mapie programu jako „latarnia” - od lat kierująca oczy i uszy norymberczyków na krakowską scenę artystycznokulturalną.
O godzinie 14 odbyło się spotkanie w plenerze, którego celem było przedstawienie sylwetki Domu oraz oprowadzenie kuratorskie po wystawie InselKunst 2021.

Akcja artstyczna Stadt(ver)führungen
Fot.: Kasia Prusik-Lutz

Krakauer (zu) Haus
lipiec - listopad

Pomysł był reakcją na aktualną sytuację w świecie - pandemię, która ograniczyła możliwości mobilności oraz bezpośredniej prezentacji sztuki publiczności. Nie mogąc zaprosić artystów na scenę, weszliśmy z kamerą do ich pracowni. Udokumentowane spotkania były prezentowane przez parę dni za pomocą multimediów, a następnie zostały zarchiwizowane by w przyszłości móc zaprezentować je publiczności „na żywo” w ramach wydarzenia podsumowującego dany projekt lub jego etap.

Działania obejmowały stworzenie serii video-wywiadów dokumentujących życie i twórczość artystów dzisiejszego Krakowa, które dołączyły do zapoczątkowanego w ubiegłym roku cyklu krótkich filmów.

Do współpracy zaproszeni zostali artyści związani z Krakowem. Filmy stworzone zostały z myślą o norymberskim odbiorcy.

16. Tydzień Filmu Polskiego w Norymberdze
10 sierpnia – 6 listopada

W bieżącym roku Tydzień Filmu Polskiego składał się z dwóch części.

Pierwsza - pokaz filmów tym razem pod nazwą Dni Filmu Polskiego - odbyła się od 10 do 15 sierpnia jako kooperacja z innym festiwalem filmowym Sommernachtfilmfestival.  

Zaprezentowano następujące filmy:
„Eastern” (2019) reż. Piotr Adamski
„Śniegu już nigdy nie będzie” (2021), reż. Małgorzata Szumowska
„Supernova” (2019), reż. Bartosz Kruhlik
„Jak najdalej stąd” (2020), reż. Piotr Domalewski
„Sweat” (2020), reż. Magnus von Horn

wydarzenie w ramach 16. Tygodnia Filmu Polskiego w Domu Krakowskim w Norymberdze. Muzyk gra na żywo na wiolonczeli na ekranie kinowym wyświetlany jest kadr rzutowany przez szkicującego artystę.

Foto: Jutta Missbach

Druga - pokaz filmu Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” (2020), finał konkursu filmowego oraz koncert (performance Mariusza Wilczyńskiego oraz Marcela Markowskiego) - odbyła się w dniach 5-6.11.2021.

Strona festiwalu: https://www.polnische-filmwoche.de/

Plakat Tygodnia Filmu Polskiego 2021

Jesienne prezentacje polskiej i krakowskiej sceny muzycznej
11, 25, 29 września, 9 października

Utrzymane w tradycji dotychczasowego festiwalu PolenAllergie serie koncertów (13-te wydanie).

W tym roku zaprezentowali się:

11 września - Oskar Cenkier - krakowski kompozytor i pianista. W listopadzie 2018 miał premierę jego najnowszy album zatytułowany „Bastion”.
Występ Oskar Cenkier podczas Festiwalu PolenAllergie w Domu Krakowskim w Norymberdze

Oskar Cenkier – fot.: Khrystyna Jalowa

25 września – Namena Lala. Pod tym pseudonimem kryje się krakowska artystka Natalia Orkisz. Namena Lala to one woman show z towarzyszeniem loopera i wiolonczeli w gatunku experimental indie trip.

koncert artystki o pseudonimie Numena Lala podczas festiwalu PolenAllergie w Domu Krakowskim w Norymberdze

Numena Lala – fot.: Olga Kelsch

29 września – Kinga Głyk Trio (koncert odbył się w klubie E-Werk w Erlangen).
Kinga Głyk uważana jest za najlepsza polską basistkę młodego pokolenia i wschodzącą gwiazdę muzyki jazzowo-bluesowej.  W marcu 2015 roku wydała swój debiutancki album „Rejestracja” nagrany m.in. z Natalią Niemen, Joachimem Menclem, Juniorem Robinsonem czy Jorgosem Skoliasem.

występ Kingi Głyk podczas Festiwalu PolenAllergie w Domu Krakowskim w Norymberdze

Kinga Głyk – fot.: Khrystyna Jalowa

9 października - Neal Cassady. Zespół ten współpracuje z krakowską artystką Agatą Kus. Podczas koncertu zaprezentowane zostały videoinstalacje artystki i jej obrazy gdyż w tym to dniu odbył się wernisaż wystawy Artystki w ramach Art Weekend Nürnberg.

występ zespołu Neal Cassady podczas Festiwalu PolenAllergie w Domu Krakowskim w Norymberdze

Neal Cassady – fot.: Khrystyna Jalowa

Art Weekend Nürnberg
9-29 października

Coroczne 3 dniowe święto sztuk wizualnych, galerii i galerzystów.
Dom Krakowski zaprezentował wystawę Agaty Kus. Agata Kus mieszka i pracuje w Krakowie. Jest absolwentką i doktorem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.Prezentacja została przygotowywana specjalnie z myślą o Domu Krakowskim i dostosowana do jego specyficznego charakteru. Obok obrazów, Artystka przygotowała videoprojekcie i filmy, które umożliwiły prezentację jej wielkoformatowych realizacji. Stała współpraca Pani Agaty Kus z alternatywną krakowską sceną muzyczną stworzyła naturalną możliwość wciągnięcia do projektu (poprzez filmy, obrazy, cytaty wizualne) wielu krakowskich muzyków i artystów estrady, między innymi zespół Neal Cassady.

Wystawa multimedialna podczas Art Weekend w Domu Krakowskim w Norymberdze

Fot.: Khrystyna Jalowa

Wystawa pt. „Zeskrobuję zaschnięty brud” - Małgorzata Wielek & René Radomsky
12 listopada – 10 grudnia

Na wystawie spotykało się dwoje artystów: Małgorzata Wielek z Krakowa i René Radomsky z Norymbergi, którzy nigdy wcześniej razem nie wystawiali.

Małgosia zajmuje się głównie malarstwem, René fotografią, filmem i tekstem. Oboje są zafascynowani sztuką tatuażu i są doskonałymi rysownikami. Ich prace oscylują wokół podobnych tematów, takich jak tożsamość i poszukiwanie własnego „ja”. Mają w sobie niepowtarzalną nostalgię i smutek. Na wystawie w Domu Krakowskim, Małgosia Wielek i René Radomsky pokazali obrazy, wideo i wspólną instalację, a także rysunki i teksty w ramach wspólnego ZINU. Artyści wspólnie zaaranżowali specyficzne wnętrza wieży krakowskiej oraz razem zrealizowali mural na ścianie galerii Domu Krakowskiego.

Małgorzata Wielek - studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.
René Radomsky - studiował projektowanie graficzne, sztuki wizualne oraz sztukę na Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze.

prezentacja artystyczna w Domu Krakowskim w Norymberdze  - czarno białe rysunki na ścianie

Fot.: Olga Kelsch

Spotkanie z młodzieżą szkolną

 

6 grudnia 2021

 

6 grudnia 2021 roku odbyło się w Domu Krakowskim spotkanie uczniów liceum o profilu artystycznym z artystą Rene Radomskym. Rene oprowadził uczniów po wystawie "Zeskrobuję zaschnięty brud”, a następnie rozpoczęła się rozmowa o tematach bliskich artyście, motywach które pojawiają się w jego pracach oraz o medium którego - podobnie jak Małgorzata Wielek - używa on do realizacji swoich prac czyli tatuażu. Rysunek (na ścianie, na kartce, w malarstwie, na skórze), rodzaje ekspresji, celowość w działaniach artysty - to główne wątki tego spotkania. Na koniec Rene opowiedział o współpracy jego i Małgorzaty, o ich pierwszym spotkaniu oraz wielu podobieństwach w ich sposobie pracy i twórczości, ich wspólnej realizacji w Domu Krakowskim: muralu oraz zinu (katalogu na wzór magazynu artystycznego).

pokaż metkę
Osoba publikująca: Kinga Stoszek
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-01-28
Data aktualizacji: 2022-02-07
Powrót