Wizyta byłego Prezydenta Słowacji
We wtorek, 1 kwietnia były Prezydent Republiki Słowackiej Andrej Kiska, sprawujący tę funkcję w latach 2014-2019, odwiedził krakowski magistrat i spotkał się z Zastępcą Prezydenta Krakowa Łukaszem Sękiem.

Wizyta byłego prezydenta Słowacji w Krakowie związana była z jego okolicznościowym wykładem wygłaszanym na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz spotkaniem z diasporą słowacką.
Słowacki gość był zainteresowany funkcjonowaniem miasta oraz wyzwaniami z jakimi się ono aktualnie mierzy. Rozmowa dotyczyła krakowskich doświadczeń w zakresie polityki podatkowej oraz struktury wydatków budżetowych. Zastępca Prezydenta Krakowa Łukasz Sęk podkreślił, że bolączką dla miasta jest w tym kontekście tzw. Janosikowe, czyli obowiązkowa wpłata do budżetu państwa, którą najbogatsze samorządy płacą na rzecz biedniejszych. Nawiązując do tego nieformalnego terminu, bliskiego naszym południowym sąsiadom z racji faktu, że legendarny Janosik był Słowakiem, były słowacki prezydent zauważył, że Bratysława również zmaga się z analogicznym problemem, oddając dużą cześć wpływów podatkowych na rzecz mniejszych miejscowości. Omawiano również wyzwania związane z niewystarczającymi gminnymi zasobami mieszkaniowymi przeznaczonymi na wynajem, z którymi mierzy się zarówno Kraków, jak i słowackie miasta.
Pan Andrej Kiska wielokrotnie był Polsce, a także kilkukrotnie odwiedzał stolicę Małopolski jako głowa słowackiego państwa, uczestnicząc w spotkaniach wysokiego szczebla organizowanych przez polskie władze, pochwalił absorbcję środków unijnych przez Polskę i związany z tym rozwój kraju. Zaznaczył, że Polska prześcignęła jego ojczyznę w tym zakresie, co jest widoczne zwłaszcza w Krakowie.
Były prezydent Słowacji, który jeszcze podczas swojej prezydentury założył organizację „Dobry Anioł”, wspierającą rodziny z dziećmi, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej spowodowanej kryzysem zdrowotnym, od lat z dużym sukcesem rozwija działalność charytatywną. „Dobry Anioł” od początku wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie niesie pomoc rodzinom uchodźczym i aktywnie działa nie tylko w Słowacji, ale również w Czechach, a w planach ma rozszerzenie działalności i obecność również w Polsce.