Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Międzynarodowy Dzień Tańca

Let’s dance! Dominikańska bachata, wiedeński walc czy może lokalnie: krakowiak? Dzisiaj każdy styl i rodzaj tańca dozwolony. 29 kwietnia tańczyć może każdy, trochę lepiej lub trochę gorzej, bo świętujemy Międzynarodowy Dzień Tańca.

Fot. pixabay.com

„Ten dzień jest świętem dla tych, którzy dostrzegają wartość i znaczenie formy sztuki, jaką jest taniec. Jest też sygnałem alarmowym dla rządów, polityków i instytucji, które jeszcze nie dostrzegły jego wartości dla ludzi i jednostek oraz nie wykorzystały jego potencjału dla wzrostu gospodarczego.” Tak dzisiejsze święto opisano na stronie działającego pod auspicjami UNESCO Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI). To właśnie ta instytucja powołała święto do życia w 1982 roku. Data wybrana została nieprzypadkowo - 29 kwietnia urodził się uznawany za ojca współczesnego baletu Jean-George Noverre.

Dla uczczenia święta, Międzynarodowy Instytut Teatralny każdego roku organizuje taneczną galę na którejś z uznanych światowych scen. O tym, jak barwne są to widowiska możecie przekonać się osobiście. Tutaj znajdziecie nagranie gali z 2018 roku, która odbyła się w Hawanie, stąd ciekawe elementy kubańskiego folkloru:

W tym roku, niestety już po raz kolejny, gala przeniesie się do świata wirtualnego. Najbardziej aktualne informacje o przedstawieniach, które w ramach obchodów będzie można zobaczyć w sieci znajdziecie na profilu święta na Facebook’u.

Co rok Międzynarodowy Instytut Teatralny zwraca się również do związanych z taneczną sceną artystów o przygotowanie okolicznościowego adresu z okazji święta. W tym roku napisał go Friedemann Vogel - jedna z najjaśniejszych gwiazd tanecznego firmamentu. Adres, w którym podkreśla znaczenie ruchu i jednej z jego najpiękniejszych odmian – tańca, w czasie próby, jaką jest pandemia znajdziecie tutaj.

Z okazji święta warto również poprzeć kampanię wpisu naszego narodowego tańca: poloneza na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Inicjatorką wpisu jest Romana Agnel, dyrektor Baletu Cracovia Danza, która została wybrana przez przedstawicieli środowiska tanecznego reprezentantem depozytariuszy poloneza. Podpisać można się tutaj.

Kampania potrwa aż do końca 2023 roku. Towarzyszyć jej będzie wiele ogólnopolskich wydarzeń kulturalnych, mających na celu nie tylko promocję poloneza i popularyzację wpisu na listę UNESCO, ale przede wszystkim ochronę i zabezpieczenie żywej tradycji tego tańca.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca Balet Cracovia Danza zaprasza na wyjątkowe wydarzenia, nawiązujące do powstania w XVIII wieku w Polsce baletu zawodowego. Na szczególny program obchodów tego święta składają się m.in. spektakle Pierwsze baletu początki – w operalni Hetmanowej Baletu Cracovia Danza na Play Kraków oraz Noverre en action Polskiej Opery Królewskiej na Youtube, a także nowy cykl zrealizowany przez Cracovia Danza Film Studio Słownik tańca dawnego.

Zaplanowane wydarzenia ilustrują przełomowy moment dla polskiego baletu, kiedy powstawały pierwsze zawodowe zespoły i szkoły baletowe, gdzie rodził się repertuar sceniczny oparty na zasadach baletu francuskiego. Jednocześnie Balet Cracovia Danza jako jedyny przedstawia postać i styl tańca Jean-Georgesa Noverre’a, francuskiego mistrza tańca, reformatora baletu, którego dzienna data urodzin, 29 kwietnia, stała się Międzynarodowym Dniem Tańca.

Wydarzenia Baletu Cracovia Danza wpisują się w ogólnopolską akcję tańczMY, której patronem jest Instytut Muzyki i Tańca, a także w obchody Międzynarodowego Dnia Tańca pod auspicjami International Dance Coucil (CID).

A kiedy już poklikacie linki i pooglądacie ciekawe nagrania, nie zapomnijcie o najważniejszym punkcie dzisiejszych obchodów: tańcu. To nic, że nie działają kluby i dyskoteki. Oderwijcie się od ekranu i po prostu zatańczcie tak, jak poleca nam popularne ostatnio hasło: jak gdyby nie patrzył nikt.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-04-29
Data aktualizacji: 2021-04-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź