Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Międzynarodowy Dzień Jazzu

Jazz obchodzi swoje święto 30 kwietnia. Ustanowiony przez UNESCO w 2011 roku, Międzynarodowy Dzień Jazzu to okazja do podkreślenia zalet tego gatunku muzycznego i przedstawienia go jako narzędzia edukacyjnego, które w wyjątkowy sposób przyczynia się do szerzenia pokoju, jedności, dialogu i wspierania współpracy między ludźmi.

Fot. pixabay.com

”… and all that jazz”. Czy da się połączyć europejską melodykę i instrumentację, religijne pieśni i afroamerykański folklor? Owszem. Z tak szalonego połączenia powstaje porywająca i energetyzująca mieszanka, znana szerzej jako jazz.

Korzenie tego muzycznego gatunku sięgają przełomu XIX i XX w. Ten żywiołowy muzyczny styl narodził się w afroamerykańskich społecznościach Nowego Orleanu i Luizjany i szybko ewoluował. Już w latach trzydziestych XX w. pojawiła się jego nowa odmiana: swing. Okres po II wojnie światowej to już czasy jazzu nowoczesnego.

Do Polski jazz dotarł już w latach 20-tych, choć zadomowił się tutaj dopiero, kiedy ucichły największe historyczne zawieruchy, czyli latach 50-tych, ale za to z wyśmienitymi efektami. To wtedy zaczęły powstawać pierwsze organizacje i festiwale jazzowe, takie jak Polskie Stowarzyszenie Jazzowe czy Jazz Jamboree. Niewątpliwie pomógł fakt, że ten rodzaj muzyki – przykład „zachodniej zgnilizny” przestał być w końcu bezwzględnie tępiony przez ówczesne władze. Lawina ruszyła, pojawiła się moda na jazz, umacniana przez lata przez polskich mistrzów gatunku. Nazwiska takie jak: Komeda, Nahorny, Ptaszyn-Wróblewski, Muniak, Stańko, Urbaniak czy Sojka znane są przecież w naszym kraju nawet tym, którzy na co dzień wybierają lżejszą muzykę.

Jazzmani nie zasypiają gruszek w popiele nawet w pandemii. Już ubiegłym roku, choć zaplanowany gwiazdorski koncert trzeba było odwołać, Ambasador Dobrej Woli UNESCO i światowa gwiazda jazzu Herbie Hanckock wraz z Jazz Institute zorganizowali w pełni wirtualne obchody. Złożyły się na nie projekty edukacyjne oraz globalny wirtualny koncert poświęcony pracownikom służb medycznych. Grające w domowych zaciszach gwiazdy zobaczyć można tutaj.

W tym roku wirtualnych koncertów również nie zabraknie. Mapę muzycznych wydarzeń online towarzyszących dzisiejszym obchodom znajdziecie tutaj

A więc słuchawki na uszy i świętujemy!

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-04-30
Data aktualizacji: 2021-04-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź