Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Majówka PL!

„Komunistyczne” (ale czy na pewno?) Święto Pracy 1 maja, jako relikt epoki minionej lub jedno z pozytywnych wspomnień „tamtych czasów”. Święto Konstytucji 3 maja, jako hołd dla idei demokracji w jej historycznym i współczesnym wymiarze. I wreszcie Święto Flagi RP, ustanowione najpóźniej i obchodzone 2 maja  - esencja narodowej dumy i patriotyzmu. Nawet jeżeli na pierwszy rzut oka niewiele te święta łączy, to w świadomości każdego Polaka występują one jako nierozłączne „triduum” – Polska Majówka, czas wzniosłego odpoczynku!

Fot. kaboompics com / pexels

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy, obchodzony jest na świecie od ponad wieku. Upamiętnia on brutalnie stłumiony przez policję strajk robotników w Chicago z 1886 roku. 1 maja tysiące amerykańskich pracowników – także emigranci  – domagało się godziwych warunków pracy i płacy. Na pamiątkę ich poświęcenia, w 1889 roku II Międzynarodówka Socjalistyczna ustanowiła Święto Pracy właśnie na dzień 1 maja. Rodzący ruch związkowy, bez względu na różnice ideowe, przyjął ten dzień za swoje święto (wyłamali się tylko Amerykanie -nie chcąc kojarzyć święta z masakrą w Chicago, swój Labour Day postanowili oni obchodzić we wrześniu). Pierwsze obchody święta na świecie i w Polsce odbyły się w 1890 roku. W naszym kraju najbardziej uroczysty charakter miały one w czasach PRL-u, gdy udział w okolicznościowych pochodach i wiecach był premiowany możliwością zakupu rzadkich towarów! W Kościele rzymskokatolickim dzień 1 maja jest obchodzony jako święto Józefa Robotnika - patrona ludzi pracujących.

Święto Narodowe 3 maja ma charakter państwowy i jest obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja z 1791 roku – drugiej (po korsykańskiej) konstytucji nowożytnej Europy i trzeciej (po amerykańskiej) konstytucji na świecie! Konstytucja 3 maja została uchwalona przez Sejm Czteroletni i wyprzedziła m.in. słynną konstytucję francuską. Kolejne rocznice uchwalenia Konstytucji 3 maja były celebrowane od samego początku, chociaż w czasie zaborów groził za to areszt lub więzienie. Status święta narodowego 3 maja uzyskał dopiero w 1919 roku – po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Po perturbacjach wojny i czasach komunizmu, uroczyste obchody 3 maja przywrócono w 1990 roku.

Obchodzony 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej świętujemy dopiero od 2004 roku. Formalnie nie jest on wolny od pracy, choć wielu Polaków decyduje się na urlop w tym dniu, aby zorganizować sobie dłuższy odpoczynek. Dlaczego to właśnie w tym dniu demonstrujemy swój patriotyzm eksponując na budynkach flagę państwową i nosząc biało-czerwone kotyliony. Bo 2 maja w 1945 roku polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa oraz na Reichstagu w Berlinie. A w latach PRL to właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były one eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji. Dzisiaj nadrabiamy te historyczne zaległości i z dumą prezentujemy swoją flagę światu! Warto też pamiętać, że tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Niezależnie od planów, jakie szykujecie sobie na tegoroczną Majówkę, warto pamiętać o genezie świąt, którym zawdzięczamy ukochany przez Polaków długi majowy weekend! Jeżeli z uwagi na obowiązujące w pandemii ograniczenia plany te wciąż nie są sprecyzowane – pomyślcie o spacerach uwzględniających międzynarodowe akcenty naszego Krakowa! Wskazówki co do trasy znajdziecie TUTAJ oraz w tekście opublikowanym w ostatnim numerze miejskiego dwutygodnika Kraków.Pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-04-30
Data aktualizacji: 2021-05-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź