Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Dzień Europy

Dzień Europy obchodzony jest 5 maja (w rocznicę ustanowienia Rady Europy) przez kraje będące członkiem Rady, ale nie członkami Unii Europejskiej oraz 9 maja (w rocznicę ogłoszenia Planu Schumana) przez kraje unijne. 9 maja bywa nieoficjalnie nazywany Dniem Unii Europejskiej.

Fot. pxhere.com

9 maja 1950 roku ówczesny francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiałaby wybuch kolejnej wojny. Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej, sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali na „starym” kontynencie. Traktat powołujący do życia tę instytucję podpisano rok później, a Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym Unia Europejska jest dzisiaj.

Przedstawiając ideę zjednoczonej Europy Schuman mówił: „Europa nie powstanie ani od razu, ani według jednego planu. Będzie powstawała poprzez konkretne osiągnięcia budujące rzeczywistą solidarność”. Po prawie 70 latach budowania europejskiej wspólnoty – po licznych problemach i jeszcze bardziej licznych sukcesach - kraje Unii mogą z przekonaniem potwierdzić skuteczność pomysłu Schumana. Dzisiejsza Unia Europejska jest jak kluczowa dla niej demokracja. Nawet jeżeli nie jest ustrojem pozbawionym wad, to lepszego – jak dotąd - nie wynaleziono.

Wkładem Polski w budowę europejskiej solidarności było doświadczenie kraju, który przyczynił się do zjednoczenia „starej” i „nowej” Europy. Wprowadził demokrację własnymi siłami i pokazał, jak ten trudny proces przełożyć na sukces gospodarczy. 1 maja 2004 roku, razem z Czechami, Węgrami, Estonią, Litwą, Łotwą, Słowacją, Słowenią, Cyprem oraz Maltą, Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Otworzyliśmy nowy rozdział historii naszego kraju, dając mu możliwości rozwoju oparte na europejskich funduszach, ale także – europejskich wartościach.

Chociaż tegoroczne obchody Dnia Europy pozostaną w cieniu trwającej aktualnie walki krajów unijnych z pandemią Covid-19 i nie będą tak uroczyste jak w latach ubiegłych, nie zabraknie okazji do przypomnienia sobie historii UE, jej zadań, celów i ideałów. Nie zabraknie dyskusji o Europie i wydarzeń online adresowanych do najmłodszych Europejczyków. Więcej informacji znajdziecie na stronie Komisji Europejskiej TUTAJ

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-05-09
Data aktualizacji: 2021-05-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź