Kraków najlepszym miastem do pracy zdalnej
Kraków zdobył pierwsze miejsce w rankingu portalu expatriateconsultancy.com. Zestawienie prezentuje europejskie miasta najlepsze pod względem pracy zdalnej. Tuż za Krakowem uplasowała się Lizbona.
Kryteria, według których oceniane były poszczególne miasta w rankingu expatriateconsultancy.com to:
- prędkość internetu dostępna w mieście
- koszty utrzymania
- pozycja kraju w rankingach łatwości prowadzenia działalności gospodarczej
- doświadczenie pracowników serwisu podczas wizyty w mieście.
Przypomnijmy, że w latem tego roku Kraków znalazł się również na szczycie listy europejskich miast OVO, według serwisu podróżniczego Ovonetwork. W rankingu prezentującym najlepsze miasta do pracy zdalnej, wyróżniono łącznie 142 miasta. W tym zestawieniu za Krakowem znalazł się Wiedeń, a na trzecim miejscu uplasowała się rumuńska Timisoara. W pierwszej dziesiątce znalazły się także inne polskie miasta: Łódź, Poznań i Warszawa.
W rankingach OVO pod uwagę zostały wzięte dodatkowe czynniki:
- średni miesięczny koszt wynajmu przestrzeni coworkingowych
- koszt biletu miesięcznego
- miesięczny koszt członkostwa na siłowni
- przeciętna znajomość języka angielskiego wśród mieszkańców
- wskaźnik przestępczości.
Mimo widocznych na początku 2021 roku skutków pandemii, wraz z upływem kolejnych miesięcy można było zaobserwować wzrost zainteresowania powierzchnia biurową. W porównaniu z sytuacją rynkową w innych dużych miastach – w Krakowie nastąpiło ożywienie na rynku w tym sektorze. Było to szczególnie widoczne już w czerwcu. W drugim kwartale tego roku popyt na powierzchnie biurowe wyniósł w Krakowie ponad 49 tysięcy m kw, a to oznacza, że Kraków utrzymał pozycję lidera. Może to zwiastować początek stabilizacji na rynku.
Popyt na powierzchnie | 1 kwartał 2021 | 2 kwartał 2021 | 3 kwartał 2021 |
Kraków | 26 685 | 49 657 | 30 684 |
Należy jednak podkreślić, że przed pandemią popyt na powierzchnie biurowe wzrastał z roku na rok, odnotowując w kolejnych latach, aż do 2019 roku, znaczny wzrost zainteresowania najemców.
Co dalej z powierzchnią biurową w Krakowie?
Rynek biurowy w Krakowie będzie w dalszym ciągu zyskiwał nowoczesne powierzchnie biurowe. W najbliższych latach planowane jest ukończenie około 207 tysięcy m kw. Największa powierzchnia biurowa ma pojawić się na rynku w 2022 roku. Jest to spowodowane wstrzymaniem budów w okresie pandemii oraz obserwacją deweloperów, w jakich kierunkach podąża rynek w czasie pandemii Covid-19.
Pomimo utrzymującego się słabszego popytu na powierzchnię biurową niż przed pandemią, nasze prognozy dla sektora biurowego są pozytywne. Knight Frank przeprowadził badanie wśród globalnych klientów firmy, w którym wzięły udział 373 firmy, zatrudniające na świecie niemal 10 mln osób. Wynika z niego, że aż 90% ankietowanych uważa biuro za strategiczne narzędzie dla swojej firmy i nie będzie z niego rezygnować, część jednak przewiduje zmiany.
Dodatkowe informacje na temat rankingu expatriateconsultancy.com TUTAJ.