Krakowski hejnał w amerykańskim Rochester
W weekend 5 i 6 sierpnia w zaprzyjaźnionym z Krakowem Rochester odbył się doroczny Festiwal Sztuki Polskiej. Jedną z jego atrakcji – przypominających o związkach obu miast – było odegranie naszego hejnału.
Festiwal Sztuki Polskiej jest głównym dorocznym świętem polskiego dziedzictwa w położonym w stanie Nowy Jork Rochester. Odbywa się w pobliżu kościoła Św. Stanisława Kostki, dlatego szerszej publiczności znany jest po prostu jako St. Stan’s Festival.
Kościół Św. Stanisława został zbudowany przez polskich emigrantów w sercu polskiej dzielnicy Rochester w 1909 r. Przez lata gromadził żyjących w tym regionie polskich emigrantów, którzy chcieli celebrować swoje kulturowe i duchowe dziedzictwo. Doskonałą ku temu okazją jest St. Stan’s Festiwal. W tym roku wrócił on do Rochester po dwuletniej, spowodowanej pandemią, przerwie i cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności.
Jedną z głównych atrakcji był hejnał mariacki odegrany równo o 17:00 każdego z dwóch dni Festiwalu przez młodą muzyczkę Molly Collins. Na specjalnie zorganizowanym stoisku prezentowano również informacje o samym hejnale, związanej z nim legendzie oraz wyjątkowym miejscu tego utworu w polskiej historii i kulturze. Na stoisku można było zobaczyć również tradycyjny strój krakowski oraz zapoznać się z tradycją polskich pisanek. Za organizację stanowisk odpowiadali Michael D. Leach, Przewodniczący Komitetu Miast Siostrzanych Kraków-Rochester oraz David Bryniarski, Prezes Stowarzyszenia Dziedzictwo Polskie w Rochester, który wspólnie z żoną prezentował wykonane własnoręcznie pisanki.