17. Urodziny Instytutu Konfucjusza
Z okazji swoich 17. urodzin działający w ramach Uniwersytetu Jagiellońskiego Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie” przygotował całą gamę atrakcji. Wstęp na wszystkie wydarzenia, które odbyły się w dniach 25-26 września br. był bezpłatny. Na niektóre z nich obowiązywała wcześniejsza rejestracja.

W ramach obchodów odbyły się m.in.: warsztaty kaligrafii, pokaz tradycyjnej mody chińskiej, slajdowisko, gra terenowa, a także lekcje pokazowe języka chińskiego dla dzieci i dorosłych oraz wykłady.
Program
Poniedziałek, 25 września
Lekcja pokazowa j. chińskiego dla dorosłych - poziom początkujący
godz. 13:00, Czas trwania lekcji: 45 min.
Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie”, ul. Oleandry 2A, sala 1.03.
Lekcja pokazowa j. chińskiego dla dzieci - poziom początkujący
godz. 13:50, Czas trwania lekcji: 45 min., Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie”, ul. Oleandry 2A, sala 1.03.
Lekcje pokazowe to świetna okazja do sprawdzenia jakich metod nauczania używają lektorzy podczas prowadzania zajęć. Podczas zajęć będzie można poznać lektorów prowadzących kursy w Ośrodku „Instytut Konfucjusza w Krakowie” i nauczyć się kilku słówek i zwrotów w języku chińskim. Lektorzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania związane zarówno z nauką języka chińskiego, jak i kwestiami organizacyjnymi.
Wiele twarzy spódnicy mamian – wykład i pokaz dr Magdaleny Grela-Chen
godz. 14:30, Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie”, ul. Oleandry 2A sala 3.04.
Mamianqun, dosłownie spódnica z końską twarzą, stanowi jeden z flagowych fasonów dynastii Ming. W ostatnich latach przeżywa ona swój renesans, a projekt ten wykorzystał m.in. dom mody Dior, wywołując gorącą dyskusję na temat granic zapożyczeń w modzie. Zapraszamy na wykład, który wyjaśni, dlaczego w nazwie spódnicy znajduje się końska twarz i czy faktycznie ma ona coś wspólnego z koniem. W trakcie pokazu z okazji 17. urodzin Ośrodka "Instytut Konfucjusza w Krakowie" dr Grela zaprezentuje tradycyjne stylizacje, jak i nowoczesne zestawy, które łączą modę chińską z zachodnią. Pokaz pozwoli obrazowo wyjaśnić, dlaczego mamian stanowi pożądany element w szafie zwolenników tradycji, jak i nowoczesnych rozwiązań.
Warsztaty kaligrafii chińskiej
godz. 16:00, Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie”, ul. Oleandry 2A, sala 2.11.
W starożytności kaligrafia wchodziła w skład tzw. czterech sztuk, które powinien znać każdy wykształcony człowiek i traktowana jest do dziś na równi z malarstwem. Podczas warsztatów uczestnikom zostaną przedstawione narzędzia do kaligrafii, czyli „cztery skarby uczonego” oraz sposób i techniki korzystania z nich. Podsumowanie zajęć stanowić będzie ćwiczenie pisania podstawowych kresek występujących w znakach oraz całych znaków. Swoje dzieło będzie można zabrać ze sobą do domu na pamiątkę.
Zapisy przyjmowane są pod adresem instytut.konfucjusza@uj.edu.pl
Ilość miejsc ograniczona! Decyduje kolejność zgłoszeń!
Aby uczestniczyć w zajęciach nie trzeba znać języka chińskiego ani być w trakcie nauki.
Wtorek, 26 września
Gra terenowa - Skarby chińskich prowincji
godz. 13:00, Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie”, ul. Oleandry 2A
Jak nazywa się najbardziej charakterystyczne danie kuchni syczuańskiej? Jakie miejsca koniecznie trzeba odwiedzić podczas podróży do Pekinu? Które jezioro szczególnie ukochali sobie chińscy poeci? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te i na wiele innych pytań weź udział w grze terenowej.
Obowiązują zapisy - w grupach do 5 osób lub indywidualnie.
Zapisy przyjmowane są do 22 września pod adresem instytut.konfucjusza@uj.edu.pl
Wyjazdy do Chin – slajdowisko
godz. 14:30, Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie”, ul. Oleandry 2A, sala 1.03.
W ramach slajdowiska Zuzia Szilke oraz Karolina Krupa opowiedzą o swoich podróżach, które odbyły się w lecie 2023 roku w ramach dwóch szkół letnich, współorganizowanych przez Instytut Konfucjusza w Krakowie, a także podzielą się licznymi zdjęciami oraz anegdotkami. Podczas spotkania uczestnicy będą mogli również zapoznać się z możliwościami wyjazdów do Chin, dostępnymi dla kursantów Instytutu oraz poznać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Piękne widoki oraz podróżnicze inspiracje gwarantowane
Yuebing – ciasteczka księżycowe – wykład
godz. 15:30, Miejsce: Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie”, ul. Oleandry 2A, sala 1.03.
Z okazji nadchodzącego Święta Środka Jesieni dr Magdalena Grela-Chen przygotowała prelekcję poświęconą ciastkom księżycowym (yuebing). W trakcie jej wykładu uczestnicy będą mieli okazję przyjrzeć się różnorodności ciastek i sposobom ich przygotowania. Dr Grela odpowie na pytanie, czy wszystkie ciastka są słodkie oraz do czego potrzebne są solone kacze jaja. Zastanowimy się również nad tym, czy wręczenie ciastek w prezencie może budzić kontrowersje.
Wstęp na wszystkie wydarzenia był wolny!
Więcej informacji na profilu Facebook organizatora - Ośrodka „Instytut Konfucjusza w Krakowie”.