Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Bieńczyce – od wsi kościelnej do Arki Pana - finał konkursu "Na fundamencie krzyża. Historia Kościoła w Nowej Hucie"

26 kwietnia w Muzeum Nowej Huty, na os. Centrum E 1 w Krakowie odbędzie się finał konkursu
„Na fundamencie krzyża. Historia Kościoła w Nowej Hucie”. Wydarzenie patronatem honorowym objęła Rada Miasta Krakowa.

Fot. mhk.pl

Konkurs od lat organizowany jest przez Muzeum Nowej Huty – oddział Muzeum Krakowa przy wsparciu Urzędu Miasta Krakowa. Tematem tegorocznej edycji konkursu są „Bieńczyce – od wsi kościelnej do Arki Pana”, co ma związek z przypadającą w 2024 roku rocznicą 800-lecia pierwszej wzmianki źródłowej o Bieńczycach.

Formuła konkursu obejmuje dwa etapy: drużynowe przygotowanie trwającej 60-90 sekund prezentacji Bieńczyc na Instagramie oraz drużynowy udział w grze miejskiej. W tym roku do konkursu zgłosiło się 15 drużyn z następujących szkół średnich: III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Krakowie, XI Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej Ogólnokształcące w Krakowie, Zespołu Szkół Mechanicznych nr 3 im. gen. Władysława Sikorskiego w Krakowie, Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza w Krakowie, Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Salezjanek im. Świętego Dominika Savio w Krakowie.

W ramach przygotowań do konkursu Muzeum zorganizowało trzy spacery edukacyjne: zwiedzanie „Arki Pana”; wizytę w archiwach kościoła św. Floriana oraz Muzeum ss. Szarytek przy ul. Warszawskiej, powiązaną z możliwością zobaczenia oryginalnych dokumentów dotyczących Bieńczyc od XVI do pocz. XX wieku; spacer po zachowanych przy „Arce Pana” reliktach wsi Bieńczyce oraz miejscach, gdzie toczyły się walki uliczne na os. Przy Arce i „Złotej Jesieni”.

Więcej szczegółowych informacji na temat konkursu „Na fundamencie krzyża. Historia Kościoła w Nowej Hucie” można znaleźć na stronie internetowej muzeumkrakowa.pl.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Głodzińska
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2024-04-18
Data aktualizacji: 2024-04-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź