Dzień Wolnej Sztuki
Dwanaście muzeów 28 kwietnia ogłosi u siebie Dzień Wolnej Sztuki. Przez godzinę, goście będą oglądać wystawy, zatrzymując się przy pięciu wybranych przez muzea dziełach. Ma to pokazać, że sztukę można oglądać nie posiadając wiedzy o danym dziele czy wykształcenia z zakresu historii sztuki, bez żadnych kompleksów - i przede wszystkim powoli.
Chcemy skończyć ze stereotypem muzeum jako miejsca nudnego, z którego wychodzi się głodnym i zmęczonym. Uważamy, że można wejść do muzeum i zamiast szaleńczego biegu przez wszystkie sale obejrzeć dosłownie kilka obiektów, zatrzymać przy nich i zastanowić, zainspirować. W zeszłym roku w Muzeum Narodowym w Warszawie nasi goście byli zachwyceni, mamy nadzieję, że w tym roku podczas drugiej edycji będzie tak samo-mówi Zuzanna Stańska, koordynatorka akcji w Polsce.
Dzień Wolnej Sztuki jest polską edycją amerykańskiego Slow Art Day, który w tym roku gromadzi około 80 placówek na całym świecie.
W Dniu Wolnej Sztuki w Krakowie weźmie udział MOCAK oraz sześć oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie - Gmach Główny - Galeria Sztuki Polskiej XX Wieku, Galeria Sztuki Polskiej XIX Wieku w Sukiennicach, Dom Jana Matejki, Dom Józefa Mehoffera, Pałac Biskupa Erazma Ciołka oraz Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich - Galeria Sztuki Starożytnej.
Wstęp do palcówek muzealnych jest bezpłatny. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.dzienwolnejsztuki.pl oraz na profilu akcji na Facebooku www.facebook.com/dzienwolnejsztuki. (WAŚ)