Makiety dla niewidomych nagrodzone
Droga Królewska dla Niepełnosprawnego Turysty - projekt unijny zrealizowany przez Miasto Kraków - zdobył nagrodę w konkursie „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich" w kategorii: turystyka aktywna. Nagrody wręczono podczas uroczystej gali w Warszawie. Organizatorem konkursu było Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
Głównym celem projektu Droga Królewska dla Niepełnosprawnego Turysty było udostępnienie turystom niepełnosprawnym dziedzictwa kulturowego Krakowa poprzez utworzenie atrakcyjnej trasy turystycznej dostępnej dla osób niepełnosprawnych w tym osób niewidomych i słabowidzących.
W ramach projektu przygotowano dwanaście makiet (dziewięć stojących na postumentach i trzy wiszące) przedstawiających najciekawsze zabytki Krakowa. Makiety zawierają krótkie opisy eksponowanych obiektów w alfabecie łacińskim oraz w alfabecie Brajla w dwóch wersjach językowych - polskiej i angielskiej. Autorem projektów prac i wykonawcą rzeźb wyłonionym w drodze konkursu jest krakowski artysta Karol Badyna. Rzeźby wykonano z brązu i ustawiono na postumentach z czarnego granitu.
Trasa zaczyna się przy Bramie Floriańskiej. Pierwsza makieta stoi od strony Barbakanu – przedstawia Barbakan z istniejącymi do dziś murami obronnymi miasta, druga po stronie ul. Grodzkiej – pokazuje cały obszar Starego Miasta z zaznaczeniem przebiegu Drogi Królewskiej i najważniejszych na niej zabytków.
Kolejna makieta to płaskorzeźba twarzy Jana Matejki umieszczona na jego domu przy ul. Floriańskiej. Czwarta przedstawia Bazylikę Mariacką i stanęła na pl. Mariackim. Następne to: Sukiennice - stan obecny (stoi przy Sukiennicach od strony ul. św. Jana), Ratusz według stanu z końca XVIII w. (stoi na Rynku Głównym po prawej stronie wejścia do Wieży Ratuszowej), zespół klasztorny oo. franciszkanów (przy wejściu do bazyliki od strony placu pod „oknem papieskim”), witraż „Bóg Ojciec – Stań się!” Stanisława Wyspiańskiego (zamontowano go w Pawilonie Wyspiańskiego), kościoły św. Andrzeja i św.św. Piotra i Pawła - stan obecny (stoi przy ul. Grodzkiej przed ogrodzeniem kościoła św.św. Piotra i Pawła), wyobrażenie okna romańskiego (makieta zawisła na murze okalającym kościół św. Andrzeja przy ul. Grodzkiej), pałac bp. Erazma Ciołka - stan z pocz. XVII w. (znajduje się w sieni pałacu przy ul. Kanoniczej), Wzgórze Wawelskie - stan obecny (makieta stoina dziedzińcu w okolicach Centrum Informacji Turystycznej).
W ramach projektu przygotowano również specjalisty opis Drogi Królewskiej - w tym makiet oraz przejść pomiędzy nimi - skierowany głównie do osób niewidomych. Nagrano go w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej) oraz udostępniono użytkownikom Internetu i osobom posiadającym telefony komórkowe wyposażone w antenę satelitarną GPS lub moduł Bluetooth umożliwiający niezależny odbiór z urządzeń zainstalowanych w pobliżu każdej z makiet i odtwarzanie komunikatów audio. Przygotowano także program komputerowy umożliwiający bezpłatne pobieranie ze strony internetowej Gminy Miejskiej Kraków (http://ue.krakow.pl/projekty/4597,190,ue_projekt.html) i emitowanie komunikatów audio w telefonach komórkowych użytkowników.
Konkurs „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich” Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ogłosiło już po raz czwarty. Kapituła konkursu wybrała 21 najciekawszych projektów w siedmiu kategoriach z wszystkich województw. Są to projekty, które w istotny sposób przyczyniają się do wzrostu atrakcyjności turystycznej i kulturalnej naszego kraju. Nominowani wybrani zostali w siedmiu kategoriach: rewitalizacja, zabytek, produkt promocyjny, obiekt turystyczny, turystyka aktywna, turystyka transgraniczna i międzynarodowa, obszary wiejskie.
Większość naszych regionów otrzymała po jednej nominacji, po trzy nominacje dostały województwa: śląskie i opolskie. Jedynie Małopolska otrzymała aż 4 nominacje. Dwa z projektów – „Droga Królewska dla niepełnosprawnego turysty” oraz „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa - szlak turystyczny po podziemiach Rynku Głównego” – realizowane były w minionych latach przez Miasto Kraków.
Pozostałe z małopolskich przedsięwzięć, które uczestniczyły w konkursie to „Etnodizajn Festiwal”, realizowany przez Muzeum Etnograficzne oraz „Nowe Sukiennice. Remont i modernizacja Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w krakowskich Sukiennicach”, którego beneficjentem było Muzeum Narodowe – ten projekt zdobył nagrodę w kategorii: zabytek.
Dodatkowe informacje o konkursie są dostępne na stronie internetowej www.polskapieknieje.gov.pl.
Przypomnijmy, że w 2008 roku, główną nagrodę w kategorii Obiekt Turystyczny w konkursie „Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich” otrzymał Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. (KF)